Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rittig spěchal na utajené líčení v kauze vyzrazení informací BIS, poškodil pečeť

Česko

  14:16
PRAHA - Pražský městský soud dokončil dokazování v kauze údajného vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby. Závěrečné řeči přijdou na řadu v úterý, soudce plánuje i vynesení verdiktu. Souzený Ivo Rittig se ráno pokoušel dostat do zapečetěné soudní síně, kde se projednávaly utajované skutečnosti. Podle záznamu z kamer se prý jednalo o omyl.

Ivo Rittig se chce dostat do soudní síně. ta je ale kvůli projednávání utajovaných informací zapečetěná foto:  Petr Topič, MAFRA

Obviněný Ivo Rittig se v pondělí nechal veřejně přečíst policejní dokumenty, které zdůvodňují odposlouchávání jeho telefonu i pozdější prostorové odposlechy, které jsou stěžejním důkazem obžaloby. Oba dva uvedené důvody označil za účelové a lživé.

Obžaloba tvrdí, že se Rittig a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra dověděli v roce 2012 od šéfky premiérova sekretariátu Jany Nečasové (tehdy Nagyové) a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas (ODS) dostal od šéfa civilní rozvědky utajený materiál. Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého právníka na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány. Obžaloba vychází především z prostorových odposlechů Rittigových schůzek v pražském hotelu Ventana.

Rittig označil důvody k odposlouchávání svého telefonu za lživé a účelové.
Pražský městský soud v pondělí dokončil dokazování v kauze vyzrazení utajované...

Z v pondělí přečtených policejních protokolů vyplynulo, že policie začala Rittigovi odposlouchávat telefon v souvislosti s bývalým generálním ředitelem Povodí Vltavy Janem Slancem a také kvůli činnosti pražského vrchního státního zastupitelství pod vedením Vlastimila Rampuly. Kriminalisté prověřovali teorii, že Slance dosadil do funkce lobbista Roman Janoušek a Rittig poté ředitele úkoloval ohledně toho, kdo má vyhrát jednotlivá výběrová řízení. O vrchním státním zastupitelství Rittig podle policie mluvil s někdejším náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem v tom smyslu, že v instituci bude potřeba „uklidit“.

Soud kauzu lobbisty Rittiga opět neprojedná, onemocněl obžalovaný Jindra

Rittig obě tvrzení popřel. „Tato skutečnost je naprosto vylhaná, s žádným panem Slancem jsem se v životě nepotkal, s Janouškem jsem o tom nejednal. Je to zcela účelové kvůli odposlouchávání mého telefonu. Nikdy jsem nebyl s panem Slancem konfrontován, nikdo z policie se mě na něj neptal,“ prohlásil. Odposlechy založené na rozhovoru s Morozem pak označil přímo za skandální. „Bavili jsme se o úplně jiné věci: hodnotili jsme informaci z tisku, že končí Rampula, takže tam bude uklízet, a dělali jsme si z toho srandu,“ popsal.

Lobbista zdůraznil, že se takto konečně mohl po pěti letech k důvodům nařízení odposlechů vyjádřit. „Neexistuje jediný konkrétní důkaz, proč bych měl být odposlouchávaný telefonicky,“ uzavřel. Další obžalovaný Jindra pak poukázal na nález Ústavního soudu, podle nějž lze povolené odposlechy použít v jiné trestní věci jen tehdy, pokud byly nařízeny v souladu s ústavou. „Setrvávám na názoru, že v této trestní věci bylo vše zákonné,“ reagoval na dotazy novináře žalobce Rostislav Bajger.

Před parťákem, a tak vás beru, nelžu, nekradu, napsal Rittig Nečasové

Pondělní jednání bylo v první části neveřejné, protože soud projednával utajované skutečnosti. Soudní síň byla kvůli tomu ráno zapečetěna, přičemž Rittig se do ní omylem pokusil vstoupit ještě před zahájením jednání a pečeť poškodil. „Považujeme to za netrpělivost pana obžalovaného, který se zřejmě nemohl dočkat hlavního líčení,“ sdělila mluvčí soudu Markéta Puci po prostudování záznamů z bezpečnostní kamery.

Všichni obžalovaní vinu odmítají. Nečasová trvá na tom, že nic nevyzradila, protože by tím riskovala ztrátu zaměstnání a ohrozila by Nečase, s nímž v té době měla už dlouholetý vztah. Rittigův právník David Michal uvedl, že si s Nečasovou pouze vyměňoval drby.

Nečasové hrozí v případě prokázání viny až osmileté vězení, Rittigovi, Jindrovi a Michalovi může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody.

Autor: