Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rittig spěchal na utajené líčení v kauze vyzrazení informací BIS, poškodil pečeť

Česko

  14:16
PRAHA - Pražský městský soud dokončil dokazování v kauze údajného vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby. Závěrečné řeči přijdou na řadu v úterý, soudce plánuje i vynesení verdiktu. Souzený Ivo Rittig se ráno pokoušel dostat do zapečetěné soudní síně, kde se projednávaly utajované skutečnosti. Podle záznamu z kamer se prý jednalo o omyl.

Ivo Rittig se chce dostat do soudní síně. ta je ale kvůli projednávání utajovaných informací zapečetěná foto:  Petr Topič, MAFRA

Obviněný Ivo Rittig se v pondělí nechal veřejně přečíst policejní dokumenty, které zdůvodňují odposlouchávání jeho telefonu i pozdější prostorové odposlechy, které jsou stěžejním důkazem obžaloby. Oba dva uvedené důvody označil za účelové a lživé.

Obžaloba tvrdí, že se Rittig a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra dověděli v roce 2012 od šéfky premiérova sekretariátu Jany Nečasové (tehdy Nagyové) a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas (ODS) dostal od šéfa civilní rozvědky utajený materiál. Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého právníka na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány. Obžaloba vychází především z prostorových odposlechů Rittigových schůzek v pražském hotelu Ventana.

Rittig označil důvody k odposlouchávání svého telefonu za lživé a účelové.
Pražský městský soud v pondělí dokončil dokazování v kauze  vyzrazení utajované...

Z v pondělí přečtených policejních protokolů vyplynulo, že policie začala Rittigovi odposlouchávat telefon v souvislosti s bývalým generálním ředitelem Povodí Vltavy Janem Slancem a také kvůli činnosti pražského vrchního státního zastupitelství pod vedením Vlastimila Rampuly. Kriminalisté prověřovali teorii, že Slance dosadil do funkce lobbista Roman Janoušek a Rittig poté ředitele úkoloval ohledně toho, kdo má vyhrát jednotlivá výběrová řízení. O vrchním státním zastupitelství Rittig podle policie mluvil s někdejším náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem v tom smyslu, že v instituci bude potřeba „uklidit“.

Rittig obě tvrzení popřel. „Tato skutečnost je naprosto vylhaná, s žádným panem Slancem jsem se v životě nepotkal, s Janouškem jsem o tom nejednal. Je to zcela účelové kvůli odposlouchávání mého telefonu. Nikdy jsem nebyl s panem Slancem konfrontován, nikdo z policie se mě na něj neptal,“ prohlásil. Odposlechy založené na rozhovoru s Morozem pak označil přímo za skandální. „Bavili jsme se o úplně jiné věci: hodnotili jsme informaci z tisku, že končí Rampula, takže tam bude uklízet, a dělali jsme si z toho srandu,“ popsal.

Lobbista zdůraznil, že se takto konečně mohl po pěti letech k důvodům nařízení odposlechů vyjádřit. „Neexistuje jediný konkrétní důkaz, proč bych měl být odposlouchávaný telefonicky,“ uzavřel. Další obžalovaný Jindra pak poukázal na nález Ústavního soudu, podle nějž lze povolené odposlechy použít v jiné trestní věci jen tehdy, pokud byly nařízeny v souladu s ústavou. „Setrvávám na názoru, že v této trestní věci bylo vše zákonné,“ reagoval na dotazy novináře žalobce Rostislav Bajger.

Pondělní jednání bylo v první části neveřejné, protože soud projednával utajované skutečnosti. Soudní síň byla kvůli tomu ráno zapečetěna, přičemž Rittig se do ní omylem pokusil vstoupit ještě před zahájením jednání a pečeť poškodil. „Považujeme to za netrpělivost pana obžalovaného, který se zřejmě nemohl dočkat hlavního líčení,“ sdělila mluvčí soudu Markéta Puci po prostudování záznamů z bezpečnostní kamery.

Všichni obžalovaní vinu odmítají. Nečasová trvá na tom, že nic nevyzradila, protože by tím riskovala ztrátu zaměstnání a ohrozila by Nečase, s nímž v té době měla už dlouholetý vztah. Rittigův právník David Michal uvedl, že si s Nečasovou pouze vyměňoval drby.

Nečasové hrozí v případě prokázání viny až osmileté vězení, Rittigovi, Jindrovi a Michalovi může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat