13. března 2015 5:00, aktualizováno  9:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittigův policejní informátor. Je to pod kontrolou Gáborika, píše Dbalý

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Už před šesti lety policisté, patřící k elitnímu protikorupčnímu útvaru, vyšetřovali pochybné hospodaření Nemocnice Na Homolce. Tehdy bez valného výsledku. Odtajněné zápisky exředitele Vladimíra Dbalého nabízí možné vysvětlení, proč se tenkrát nepodařilo nikoho obvinit. Dbalý si totiž našel informátora, který měl přístup do policejního zákulisí.

Dbalého záznamy odhalují i to, jak se ke svému policejnímu zdroji dopracoval. Seznámil je – opět podle zápisků – vlivný lobbista Ivo Rittig, který uplatňoval svůj vliv právě i v Homolce. Oním informátorem měl být bývalý policista Igor Gáborik. Od něj měl opakovaně dostávat zprávy o vyšetřování trestního oznámení, které na Homolku tenkrát podal poslanec Ludvík Hovorka. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Rytířská ulice, meet Rittig + Igor Gáborik za policii,“ stojí v poznámce z 10. prosince 2007. Detektiv podle informací serveru Lidovky.cz odešel od útvaru již před více než 15 lety, dodnes má však u policie kontakty. Posléze společně s dalšími expolicisty otevřel detektivní kancelář.

Dbalý díky němu měl detailní přehled o vyšetřování kolem Homolky. „Podnět k šetření kolem Stylmedu (policie Praha 7) pivo s Igorem Gáborikem, kterému předáváme materiály k výše uvedenému šetření, informace budou v pondělí,“ poznamenal si 15. května 2008.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Stylmed H, později Holte Medical, byl od roku 1996 hlavním distributorem léčiv a zdravotnického materiálu pro nemocnici, které ji přeprodával s marží od distribučních firem. Společnost tak čelila podezření, že jako nastrčený mezičlánek slouží jako nástroj na tunelování Homolky.

Kvůli vyšetřování se tehdejší ředitel nemocnice podle zápisků scházel s bývalým policistou opakovaně. „Přijíždí Gáborik s dalšími informacemi o vývoji kauzy Stylmed,“ zapsal si Dbalý 28. května 2008. „U Václava meet s Gáborikem (kauza Stylmed na policii) s Rittigem,“ stojí v poznámce z 21. července 2008.

Když si kvůli případu Dbalého kriminalisté pozvali, Gáborik ho před tím podle zápisníku hned dvakrát brífoval. „Informačně Gáborik kvůli předvolání na 1.2. (akce Stylmed),“ zaznamenal. Podruhé už oba muži zjevně řešili detaily blížícího se výslechu. „Meet s panem Gáborikem, se kterým domlouváme strategii na pondělní návštěvu policie,“ zní poznámka z 29. ledna 2010.

Dva dny po návštěvě Dbalého expolicista informoval o jeho výsledku. „Krátce Gáborik se shrnutím z pondělního podání vysvětlení na policii, snad je to pod kontrolou,“ doufal.

Služeb bývalého policisty Dbalý podle diáře využil i v roce 2010, kdy kvůli hospodaření Nemocnice Na Homolce podal trestní oznámení lidovec Ludvík Hovorka. „Meet s Davidem kolem digitalizace a přípravy na reakci na trestní oznámení Hovorky (už ho máme, podal ho obecně na řadu věcí - mělo by být pod kontrolou Gáborika),“ uvádí poznámka z 10. června 2010, kdy se Dbalý setkal s advokátem kanceláře Šachta&Partners Davidem Michalem.

Grafika ke kauze Homolka

Grafika ke kauze Homolka

„Gáborik, se kterým v návaznosti na včerejší rozhovor řeším věci kolem policejní linie podání páně Hovorky,“ napsal šéf Homolky ke 13. srpnu 2010. A novinky spolu oba podle poznámek probírali i o měsíc později. „Meet s Igorem Gáborikem, který mě informuje a aktualitách na Kongresovce a v Dlážděné,“ napsal Dbalý v narážce na sídla pražského policejního ředitelství a protikorupčního útvaru.

Rittig a úniky

  • Poprvé se o policejních únicích a Rittigovi psalo v lednu 2006. Tehdy vrcholila korupční aféra poslance ODS Vladimíra Doležala a Rittig, už tenkrát vlivný lobbista, mu pomáhal sbírat citlivé informace ze zákulisí vyšetřování. 
  • Jinak, Láďo, bojuju jak lev, ty vole. Ležím na tom od rána....teď mám schůzku s náměstkem zase další kvůli tomu...
  • ...to nemá žádnou šanci na projití, protože to hlásí sami ti hoši, co to řešej," zaznamenaly tenkrát policejní odposlechy Rittigův hlas.

Z jeho zápisníku také vyplývá, že Gáborik docházel také přímo do centrály, jak nazýval sídlo advokátní kanceláře Šachta&Partners, jejíž právníci se měli na tunelování Homolky podílet. „V AK Šachta meet s Michalem, Jirkou, Valtrem, Kutilem a posléze s Gáborikem, probrána řada témat, hlavně kolem materiálů na policii,“ píše se v zápisce z 15. listopadu 2010.

Ze zkratkovitých poznámek nelze jednoznačně určit, zda měl Gáborik opravdu zákulisní informace z policie, anebo jen Dbalého jen vodil za nos. Každopádně: Hovorka udání nikdy neskončilo obviněním a první zatýkání přišlo až s novým vyšetřovacím týmem.„Nebyla tam snaha něco vyšetřit. Měl jsem z policistů i žalobců rozpačitý pocit,“ komentoval Hovorka loni krátce po obvinění Dbalého, proč jeho trestní oznámení z roku 2010 spadlo pod stůl.

Gáborik se nejdříve odmítl o záležitosti bavit. „Já vůbec nevím, o čem mluvíte,“ zavěsil, jakmile zaslechl jména Rittig a Dbalý. Večer potom serveru Lidovky.cz napsal: „Od policie jsem odešel v roce 1996 a tudíž jsem nic takového dělat nemohl. Jsem soukromá osoba a nebudu vám sdělovat koho znám nebo neznám. Nenechám se vtahovat do vašeho vynášení informací z vyšetřovacího spisu případu Homolka.“

Lobbista popírá, že s bývalým policistou někdy potkal. „Neznám žádného Gáborika a zejména neznám nikoho, kdo by vynášel informace od policie. Navíc, obvykle policie vynáší informace ode mě,“ napsal Rittig serveru Lidovky.cz.

Komentovat možné úniky odmítl i protikorupční útvar. „Ke konkrétním skutečnostem z trestního řízení se vyjadřovat nebudeme. V této věci má navíc podávání informací z trestního řízení vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ řekl pouze mluvčí Jaroslav Ibehej. Zda věc šetří, odmítla sdělit i policejní inspekce. „Takové záležitosti nekomentujeme,“ reagovala pouze její mluvčí Radka Sandorová.

Dbalý a dalších šest lidí by se již brzo měl u soudu zpovídat z manipulace se zakázkami na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Zápisník pro kriminalisty představuje jeden ze stěžejních důkazů o korupci ve špitále. Dbalého obhajoba nicméně tvrdí, že se jedná o pouhou směs reality a fikce.

Co jste si přečetli v minulých dílech

  • 15Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz