Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Riziko je Nicolas Sarkozy, nikoli Češi

Česko

Česko si v předsednictví vede dobře, míní nestor mezi bruselskými politology Peter Ludlow.

* LN Jak hodnotíte dosavadní výkon českého předsednictví?

Překvapili jste. Prožíváte skutečně docela úspěšný příběh. Mluvímeli o té nejvyšší politické úrovni, Mirek Topolánek zanechal silný dojem zatím na obou summitech. Je si sám sebou víc jistý coby lídr a vypadá to, že opustil svůj školácký euroskeptismus, který nikdy nepůsobil zcela vážně. A je velmi dobře připravený; naslouchá radám, má dobrý tým. Češi si také rychle uvědomili, že je rozumné spolupracovat se zavedenými autoritami typu německá kancléřka, vedení klíčových institucí.

* LN Právě kvůli ekonomické krizi bylo přitom Česko kritizované -že nedělá, co by mělo...

Nesouhlasím s tím. Topolánek rychle pochopil dva zásadní limity: za prvé, že většina skutečně určujících kroků týkajících se bank, státních výdajů apod. se odehrává na národní úrovni. Za druhé, že je tu mezinárodní rámec - MMF, G20 -, v němž Česko, byť předsednické, může hrát jen omezenou roli.

* LN Takže žádné chyby?

Je tu určitá skepse, pokud jde o koordinaci na některých méně viditelných místech. Návrhy, kam posunout tu kterou věc, Češi občas s ostatními dostatečně nekonzultují. Lidé okolo premiéra - Mora, Vondra, Kalousek atd. - jsou ale kvalitní a to je rozhodující, protože na nich nakonec záleží nejvíc. Stejně tak mi bylo svěřeno, že vaše číslo dvě na klíčové bruselské ambasádě, Jana Reinišová, se velmi osvědčuje. Milena Vicenová (velvyslankyně při EU - pozn. red.) naopak méně, patří mezi slabší články.

* LN Proč se tedy Česko uvádí jako poslední důkaz toho, že střídání předsednictví nefunguje?

Volání pro stálém předsednictví je voláním po stabilitě. Každé předsednictví tíhne k tomu věnovat se svým tématům, a odtud nestabilita. Platilo to hlavně v případě Nicolase Sarkozyho. Sarkozy si vysloužil obdiv za razanci, pro Evropu jako celek ale představoval destabilizující prvek - ignoroval dohodnuté věci, lidi jako Barrosa či Junckera tlačil ze hry. Ať už záměrně nebo „jen“ kroky v praxi destabilizoval ze začátku i české předsednictví, o tom není pochyb. Já souhlasím s tezí, že unie potřebuje dlouhodobější vedení, ale riziko střídání kormidel bych v tomto případě ukázal na příkladu Sarkozyho, ne Čechů.

* LN Měla by vláda v druhé půlce předsednictví dělat něco jinak?

Nemyslím. Doučuje se za běhu, nechává si poradit, zlepšuje se.

* LN Takže obavy z euroskeptické vlády malé země byly liché? I vy jste patřil mezi skeptiky...

Mnozí jsme byli ovlivnění Václavem Klausem, a zejména v západních médiích to přetrvává. Nicméně vypadá to, že Klaus je - aspoň pokud jde o předsednictví - pod kontrolou, ani jeho projev v Evropském parlamentu nebyl destruktivní. Klaus tedy zůstává irelevantní a vláda si vede dobře.

Autor: