Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Fremr se vzdal kandidatury na ústavního soudce, zdůvodnil to tlakem. Ohradil se proti některým médiím

Česko

  14:39aktualizováno  17:22
Soudce Robert Fremr se vzdal kandidatury do Ústavního soudu. Zdůvodnil to nevybíravým tlakem některých médií. „Tento tlak byl již pro mě a mou rodinu nadále neúnosný,“ řekl Fremr. Prezident Petr Pavel jeho rozhodnutí respektuje. Přesně před týdnem oznámil, že Fremra zatím nejmenuje soudcem Ústavního soudu kvůli informacím o jeho působení před listopadem 1989.

„Za nějaké doznání to nepovažuji,“ prohlásil Fremr. „Nemyslím, že to pana prezidenta překvapilo. Řekl mi, že by akceptoval jakýkoliv můj přístup v té věci. Říkal, že tomu rozumí,“ řekl místopředseda pražského Vrchního soudu.

Fremra přitom před pár dny schválil jako kandidáta na ústavního soudce Senát. Hned potom se ale na prezidenta Pavla obrátili dva senátoři Marek Hilšer a Hana Kordová Marvanová. Poslali mu dopis a vyzvali v něm, aby Fremra nejmenoval.

Prezident pak oznámil, že chce nechat prověřit některé informace o Fremrovi, který soudil v roce 1988 kauzu, v níž se na obžalobě podílela komunistická Státní bezpečnost.

Nechce ohrozit důvěryhodnost soudu

Fremr připustil, že nedokázal eliminovat nedůvěru části veřejnosti ohledně jeho předlistopadového působení v justici. Nechce ohrozit důvěryhodnost Ústavního soudu. Zmínil, že důvěra veřejnosti je klíčovým předpokladem pro ústavního soudce.

Aktuální zájem některých médií o něj vnímá jako nefér kampaň, která obsahuje řadu polopravd i lží. „Nikdy bych to úplně vysvětlit nedokázal,“ řekl v pondělí.

Už při projednávání jeho kandidatury v Senátu se nejvíce řešila kauza z roku 1988. Trojici mladíků vinila obžaloba z více než stovky trestných činů, mimo jiné ze záškodnictví. Skupince vyčítala vedle poškození pomníků sovětských vojáků na Olšanech také shození kanálového poklopu z Nuselského mostu a položení betonového pražce na železniční trať.

Panel nabídl Pavlovi rezignaci

Prezidentův konzultační panel určený pro výběr kandidátů na ústavní soudce nabídl hlavě státu Petru Pavlovi rezignaci. Důvodem je to, že doporučil na ústavního soudce Roberta Fremra. Prezident k tomu ale v tuto chvíli nevidí důvod. Podle soudkyně Ivany Janů členové panelu při doporučení místopředsedy pražského vrchního soudu Fremra nevěděli o kauze Olšanské hřbitovy, za kterou je kritizovaný.
(ČTK)

Případ projednával Fremrův soudní senát. Fremr připustil, že StB kauzu zmanipulovala, uvedl však, že se to z jejích svazků dozvěděl teprve nedávno. Zároveň odmítl, že byl za komunistické éry prorežimním soudcem.

Hilšer pak na sociální síti X, dříve Twitteru, napsal, že Fremr mezi lety 1983 a 1985 také odsoudil přes 100 lidí za emigraci, přičemž mnozí přišli o majetek a jejich rodiny byly postiženy perzekucí.

Působení Fremra v komunistické justici mezi lety 1982 a 1989 přezkoumává tým badatelů z Ústavu pro studium totalitních režimů. Minulý týden na základě archivních spisů oznámil, že Fremr odsoudil v letech 1983 až 1985 za emigraci 172 lidí ve 124 samostatných případech. Opuštění republiky bylo podle tehdejšího trestního zákoníku trestné. Všichni odsouzení byli po revoluci 1989 rehabilitováni a procesy byly označeny za politické.

Fremrovi přitížil i rozsudek, který vynesl kvůli „hanobení republiky a jejího představitele“

V neděli server Echo24.cz napsal, že Fremr odsoudil v roce 1985 na deset měsíců nepodmíněně skladového dělníka za hanobení republiky a jejího představitele. Odvolací soud tento rozsudek později zrušil a propustil obžalovaného z vazby, kde si skladový dělník odseděl pět měsíců. Dokládají to podle serveru dokumenty, které pocházejí z Archivu hlavního města Prahy a které má i prezidentská kancelář.

Do případu zásadním způsobem zasáhlo podezření z manipulace, napsal web. „Obžalovaný i prokurátor totiž shodně namítli, že soud při vyhlašování rozsudku neřekl nic o trestném činu hanobení republiky a jejího představitele. Přesto se to objevilo v písemném rozsudku z 6. listopadu 1985 podepsaném soudcem Fremrem,“ napsalo Echo24.