Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Robot, přítel člověka

Česko

Vědci zjistili, že „chytré stroje“ vnímáme skoro jako lidské bytosti

Modrobílé oblečení mu sluší mnohem více než dřívější zelený komplet, svěřuje se jedna žena druhé. Nemluví však o svém synovi, manželovi, a dokonce ani o psovi, nýbrž o domácím robotovi. Oválný disk, který „šmejdí“ po bytě a uklízí, člověka v ničem nepřipomíná, přesto mu jeho uživatelé s chutí dávají jména, mluví na něj nebo ho oblékají.

Čistič připomínající velký puk je vybavený důmyslným systémem kartáčů a „chapadel“ pro sběr a odstraňování špíny. Nechybí ani citlivé senzory, které varují před překážkami, především v podobě nábytku, a pomáhají zvolit nejvhodnější trasu pohybu po místnosti.

Přestože byl oválný robot vyvinut jako pomocník v domácnosti, ukazuje se, že ve skutečnosti plní i řadu dalších funkcí. Stává se hračkou pro děti, pobaví návštěvu nebo třeba částečně nahradí zvířecího mazlíčka. Vyplývá to z dotazníkového šetření, které loni mezi téměř čtyřmi stovkami majitelů tohoto oválného disku provedly Ja-Young Sungová a Rebecca Grinterová z Georgia Institute of Technology v Atlantě. Výsledky zveřejnily v březnu v Amsterdamu na mezinárodní konferenci zaměřené na vztahy lidí a robotů.

Ukázalo, se že majitelé dávají robotům jména, přiřazují jim pohlaví a upravují jejich zevnějšek. Pouští si je také jen tak pro radost po místnosti nebo se s nimi chlubí přátelům. Oválný disk se stává členem domácnosti podobně jako pes a kočka (Podrobné výsledky výzkumu viz grafika).

Jedna z účastnic studie Kathy Morganová například uvedla, že svého robota „ozdobila“ nálepkou s nápisem NAŠE DÍTĚ. Tím chtěla ukázat, že je právoplatným členem rodiny. „Milujeme ho. Osvobodil nás od každodenní dřiny při úklidu,“ komentovala Kathy Morganová svůj vztah k robotovi na stránkách časopisu New Scientist.

Ja-Young Sungová se domnívá, že podobné chování není ojedinělé. „Lidé chtějí, aby jejich roboti vypadali zajímavě, protože je považují za něco více než jen za přístroje,“ podotýká výzkumnice.

Citová vazba k „chytrým strojům“ se neprokázala jen u hospodyněk, ale také třeba u elitních vojáků. Američanům nasazeným v Iráku pomáhají roboti Packbot a Talon. Likvidují bomby a vyhledávají nášlapné miny. Jak informoval deník Washington Post, došlo-li při explozi ke zničení robota, vojáci to často nesli velmi těžce. Cítili se smutní a osamocení.

Odborníci se nyní snaží identifikovat vnější znaky a schopnosti robota, díky nimž ho člověk snáze přijme jako partnera. Jak naznačují některé výzkumy, hraje značnou roli vzhled „chytrého stroje“.

Vědci vedení Frankem Hegerem z univerzity v německém Bielefeldu sledovali pomocí magnetické rezonance dění v mozku lidí, kteří při plnění určitých úkolů komunikovali se čtyřmi různými protějšky. Prvním byl obyčejný počítačový program, druhým dvě robotické paže, které ovládaly prostřednictvím klávesnice počítač, třetím humanoidní robot sedící u počítače a čtvrtým skutečný člověk.

Dvojice si měla vybrat mezi spoluprací a podrazem. Pokud se oba účastníci rozhodli pro kooperaci, získali nejvíce. V případě, že jeden volil spolupráci a druhý úskok, mírně profitoval podrazák. Důležité tak bylo správně odhadnout chování soupeře.

Snímky zobrazující činnost mozku 32 účastníků experimentu mluvily jasně: oblast spojovaná se schopností člověka hodnotit duševní stav druhých se aktivovala při setkání s člověkem, ale i se strojem. Lidský protějšek vyvolal její největší „rozsvícení“ a také při kontaktu s humanoidním robotem „žhnula“ oblast poměrně vydatně. Její aktivita poklesla v případě robotických ramen a nejmenší pak byla při hře s pouhým počítačovým programem. Ukázalo se, že humanoidní roboty vnímáme podobně jako skutečné lidské bytosti. Potvrzuje to i výzkum Daniela Levina z Vanderbilt University. Ten společně s kolegy natočil videa znázorňující roboty v různých situacích. Vzniklé filmy pustil několika dobrovolníkům a požádal je o vyplnění krátkého dotazníku. V odpovědích pak účastníci experimentu připisovali robotům typicky lidské záměry a úmysly.

Jiný pokus naznačil, že schopnost spolupracovat a navazovat vztahy s robotem závisí také na pohlaví. Paul Schermerhorn z Indiana University požádal 24 mužů a 23 žen, aby spolupracovali s robotem při řešení matematické úlohy. Na metrovém těle seděla hlava se dvěma kamerami připomínajícími oči, syntetický hlas umožňoval komunikaci s okolím. Při experimentu se ukázalo, že muži vnímali robota více jako člověka, ženy spíše jako stroj. Jak naznačilo další zkoumání, lidé snadněji komunikovali s robotem, u kterého si určili pohlaví.

Představa, že vztah člověka a stroje dosáhne stejné intenzity a kvality jako vztah dvou lidí, však stále působí jako scéna ze sci-fifilmu. Hiroši Išiguro z univerzity v Ósace v Japonsku je však v tomto ohledu optimistou.

Vytvořil svého vlastního robotického dvojníka na dálkové ovládání. Tvář je k nerozeznání od živé předlohy, a to včetně mimiky. „Lidé reagují na mou kopii zcela přirozeně. Když ji míjí, prostě pozdraví,“ pochvaluje si Išiguro v časopise New Scientist. Podle něj budí robotický dvojník respekt u studentů i podřízených na univerzitě. Ti totiž často v první chvíli nevědí, zda nepotkali „originál“. Hiroši Išiguro ve svých experimentech pokračuje a věří, že se roboti jednou stanou rovnocennými partnery lidí.

sledování robota pro zábavu 276

předvádění návštěvám 217

hry a testy schopností 141

přiřazování pohlaví 135

pojmenovávání 87

přiřazení osobnostních charakteristik 44

rozhovor s robotem 43

navlékání do oblečků (nahoře) 42

***

Došlo-li při explozi ke zničení robota, vojáci to často nesli těžce

Domácí mazlíček či partner vyrobený v laboratoři

Náročné, nebezpečné nebo monotónní práce. Pro plnění takových úkolů byly původně konstruovány „chytré stroje“. Nyní se však stávají společníky a sociálními partnery lidí.

Oválný robot Roombo zastane doma spoustu práce. Kromě úklidu, ke kterému je především určen, ho lidé využívají pro zábavu nebo jako společníka. Vyplynulo to z dotazníkového šetření u 379 majitelů (tabulka).

Hiroši Išiguro z japonské Ósaky vytvořil své robotické dvojče na dálkové ovládání. Tvář robota je k nerozeznání od živé předlohy, a to včetně mimiky.

Armádní roboti Packbot a Talon pomáhají v Iráku při likvidaci bomb a vyhledávání povstaleckých min. Dojde-li při explozi ke zničení robota, američtí vojáci to často nesou velmi těžce.

Autor: