Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Roboti začínají reagovat jako lidé

Česko

Počítače blízké budoucnosti mohou svou schopností uvažovat překonat člověka. Předpověděl to technologický ředitel Intelu Justin Rattner.

Výzkumné laboratoře nadnárodních korporací nezahálejí a čas od času nechávají nahlédnout pod pokličku svého bádání. Jeden z velkých inovátorů v oblasti informačních technologií, společnost Intel, představil své vize budoucnosti, které dnes spadají spíše do oblasti sci-fi.

Technologický ředitel společnosti Intel Justin Rattner předpověděl na srpnové konferenci IDF (Intel Developer Forum) v San Francisku velké změny v oblasti robotiky a schopnosti počítačů vnímat reálný svět. Intel se v současné době zabývá vývojem komunikačních rozhraní mezi člověkem a strojem a testováním jejich budoucích využití při práci s počítačem. Některé slibné změny prý přijdou mnohem dříve, než se původně očekávalo, a v blízké budoucnosti by dokonce počítače mohly člověka překonat ve schopnosti uvažovat.

Bezdrátové napájení

Snad každý, kdo se zabývá mobilními přístroji, potvrdí, že v současné době jsou největší brzdou vývoje slabé akumulátory, které udrží zařízení při plné zátěži obvykle jen několik hodin. Palivové články, které by výdrž rapidně zvýšily, jsou zatím pro komerční využití v nedohlednu, což zřejmě dalo vzniknout myšlence efektivnějšího nabíjení. O bezdrátovém dobíjení elektroniky se mluví už několik let a ještě nějakou dobu potrvá, než se podobná technologie dostane do praxe. První slibné výsledky jsou ale k dispozici. Na Intel Developer Foru bylo demonstrováno bezdrátové napájení šedesátiwattové žárovky, což je výkon postačující přenosnému počítači k jeho činnosti. Technologie nese název Wireless Resonant Energy Link (WREL) a vychází z principů navržených fyziky baterie při přiblížení na vzdálenost několika desítek centimetrů od vysílacího rezonátoru. Ještě je sice třeba vyřešit řadu technických problémů, ale vědci věří, že najdou způsob, jak se zcela zbavit napájecích kabelů.

Počítače mění svůj tvar

Chtěli byste při sledování filmu roztáhnout úhlopříčku vašeho monitoru? z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Její kouzlo spočívá ve schopnosti bezdrátově přenášet elektrickou energii díky vzájemně vázaným rezonátorům. Jednoduše řečeno - jde o princip velmi podobný tomu, kdy trénovaný pěvec dokáže silou svého hlasu roztříštit skleněnou tabuli. Využitím této technologie například u přenosných počítačů lze dobíjet Nebo strčit notebook do kapsy u kalhot? Za pár desítek let by to neměl být žádný problém. Vědci společnosti Intel zkoumají, jakým způsobem miliony miniaturních mikrorobotů nazývaných catomy vytvářejí materiály měnící tvar. Pokud by se takový materiál použil k výrobě počítačové skříně, displeje a klávesnice počítače, umožnila by tato technologie přizpůsobit fyzický tvar zařízení konkrétnímu způsobu užívání. Tento výzkum popsal Rattner jako velmi složitý, přesto ale dosahuje stabilního pokroku.

Roboti k nerozeznání od člověka

Roboti se v současnosti využívají primárně ve výrobě. Jsou pevně ukotveni do země a jejich úlohou je opakovaně provádět jediný úkon. Aby bylo možné je více personalizovat, musí být podle Rattnera schopni manipulovat s předměty v neuspořádaném, neustále se měnícím lidském prostředí. Potřebují se orientovat ve svém okolí pomocí vnímání a rozeznávání pohybu dynamického fyzického světa a učením se přizpůsobovat novým situacím. Rattner předvedl dva funkční prototypy robotů. Jedna z ukázek představila elektrické předdotykové pole, zabudované do robotovy ruky. Tento cit byl doposud vlastní pouze rybám, které mohou „cítit“ objekty dříve, než se jich dotknou. Druhá ukázka zahrnovala zcela samostatného, pohyblivého manipulačního robota, který dokáže rozpoznávat obličeje a vyhodnotit a provést příkazy takového druhu jako „prosím, ukliď tenhle nepořádek“. To vše pomocí supermoderního způsobu plánování pohybu, manipulace, vnímání a umělé inteligence. Zatímco s bezdrátovým napájením bychom se mohli na trhu setkat řekněme spíše v řádu let než desetiletí, na „gumový“ počítač nebo spontánně myslícího robota si zřejmě ještě nějakou dobu počkáme. V každém případě je zajímavé sledovat, jak jde vývoj techniky kupředu.

O autorovi| JIŘÍ PEŠEK, Autor je redaktor časopisu Svět mobilů

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...