Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodí se centra pro těžce nemocné. Soustředí se v nich ještě vyšší ‚level‘ péče o pacienty s koronavirem

Lékaři a zdravotníci by se měli přednostně starat o pacienty s onemocněním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři a zdravotníci by se měli přednostně starat o pacienty s onemocněním... | foto: ČTK

Praha Pražské nemocnice Motol a Na Homolce leží hned vedle sebe. Autem se z jedné do druhé dostanete za dvě minuty. Teď by je kromě geografické blízkosti měla pojit další věc: vznikne zde centrála pro pacienty nakažené koronavirem. Obě nemocnice zbudují speciální lůžka pro nakažené, dohromady jich bude 90.

„Zdá se, že vzniknou jednotky, které budou mít určitou kapacitu ventilovaných lůžek s kyslíkem, protože zkušenost italských lékařů a pacientů ukazuje, že je to zcela klíčové,“ popsal po včerejším jednání vlády šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

„Pražské zařízení by mělo být na půdorysu dvou nemocnic – v ­Motole a Na Homolce – se společnými kapacitami,“ uvedl Prymula, jenž je i náměstkem ministra zdravotnictví. Další dvě nemocnice by se do projektu měly přidat v ­Brně. „Diskutujeme nejen o Nemocnici U svaté Anny, ale i­ o ­zapojení bohunické nemocnice.“

Pro pacienty s koronavirem je připravená brněnská Fakultní nemocnice u svaté...
V nemocnici se chystají lůžka s ventilátory.

V uvedených zařízeních by se lékaři a zdravotníci měli přednostně starat o pacienty s onemocněním Covid-19, jež nový typ koronaviru způsobuje. Vybavené budou zejména pro těžké případy v ­průběhu nemoci.

Vyčlenění zmíněných nemocnic zároveň neznamená, že se jinde o­ pacienty s koronavirem nepostarají. „Co se týče běžné sítě nemocnic, tak i tady budou vybudovány kapacity, protože transporty závažných pacientů nejsou možné na dlouhou vzdálenost,“ popsal Prymula. Týkat se to dle něj bude sítě zhruba osmi desítek páteřních nemocnic, dále krajských a fakultních.

„Tedy celkem asi ve stovce nemocnic budou vytvářena oddělení, případně dedikované kliniky, které se budou o tyto pacienty starat,“ uvedl šéf krizového štábu.

Na těchto specializovaných odděleních se budou soustředit jak plicní ventilátory, tak ještě vyšší „level“ péče o těžké případy zasažení koronavirem – takzvané ECMO, což je systém pro mimotělní oběh, který dočasně umožňuje nahradit funkci srdce a plic.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v­ pondělí řekl, že vláda jedná s výrobci plicních ventilátorů o dodávce 150 nových. Vyčleněním nemocnic, které se na koronavirus budou specializovat, hodlá kabinet zabránit rozšíření nemoci do lékařských zařízení, jako se to přihodilo v těžce zasažené Itálii.

O nemocné, u nichž byla nutná hospitalizace, se dosud starají převážně vybrané krajské nemocnice a pražská Nemocnice Na Bulovce. Ještě v pondělí se přitom hovořilo o tom, že by se nakažení lidé měli soustředit jen Na Homolce a v brněnské U svaté Anny. „Tyhle dvě nemocnice by mohly mít kapacitu až 300 lůžek,“ řekl první den v týdnu Babiš.

Včera už dodal, že se situace stále vyvíjí. Také Prymula podotkl, že diskuse o konečné podobě pomoci pacientům s novým druhem nákazy ještě budou pokračovat. U svaté Anny se podle něj původně počítalo se zřízením přibližně 150 specializovaných lůžek, ne všechna by ale podporovala plicní ventilaci. „Brno se dořeší během dvou dnů,“ odhadl včera.

Vojsko čeká ‚na značkách‘

Armáda je v případě potřeby připravena aktivovat své Centrum biologické ochrany v Těchoníně v­ Orlických horách. Zařízení pro likvidaci infekčních chorob nebývá běžně v provozu, používá se nárazově v případě potřeby. „Těchonínská nemocnice je připravena být aktivována v případě, že bude vyčerpána kapacita infekčních lůžek v běžných nemocnicích,“ uvedla mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví Lada Ferkálová.

V Těchoníně je k dispozici až stovka karanténních lůžek. Do 12­hodin od vydání rozkazu je vojsko připraveno nachystat dvě lůžka intenzivní péče, šest lůžek standardní péče a 30 lůžek karantény.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...