7. července 2017 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodiče chlapce v kómatu se nakonec s nemocnicí dohodli na mimosoudním vyrovnání

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Fakultní nemocnice Brno se dohodla na mimosoudním vyrovnání s rodiči už desetiletého Matěje, který jako zdravý podstoupil v roce 2010 operaci mandlí a zůstal po ní s vážným poškozením mozku a dodnes je v bdělém kómatu. Upozornil na to Český rozhlas. ČTK informaci potvrdil mluvčí nemocnice Pavel Žára. O výši částky nemohl vzhledem k domluvě s rodiči mluvit. Městský soud v Brně loni rozhodl, že má nemocnice rodičům zaplatit odškodnění 10,5 milionu korun. Obě strany se pak odvolaly a na projednání u krajského soudu se čekalo.

Spor se táhl dlouhé roky. „Po více jak sedmi letech našich bezesných nocí a náročných dní péče o Matýska došlo mezi námi, nemocnicí a jejich pojišťovnou ke kompromisní mimosoudní dohodě a finančnímu vyrovnání. Obsah dohody je vázán mlčenlivostí, a tak nemůžeme sdělovat další podrobnosti,“ uvedli rodiče chlapce v tiskové zprávě, kterou zveřejnil Český rozhlas.

Rodiče ve zprávě uvádějí, že stále mají víru v pokrok v medicíně a v zázrak. „Do té doby chceme Matýskovi zajistit důstojný život a věříme, že podmínky uzavřené dohody mu to po nějakou dobu umožní,“ uvedli rodiče, kteří poděkovali všem za pomoc i příspěvky na péči o chlapce.

Případ se stal v roce 2010, kdy tehdy tříletý Matěj podstoupil operaci mandlí. Poté však u něj nastaly pooperační komplikace, které vyústily ve vážné poškození mozku. Podle rodičů chlapce za to mohly chyby v pooperační péči. Chlapec je od té doby ve vegetativním stavu. Nyní je v domácí péči, rodiče na ni měsíčně doplácejí podle svého právního zástupce Lukáše Prudila přes 50.000 korun.

Soud se vlekl od roku 2013. Rodiče žádali odškodné 20 milionů korun. Nemocnice od začátku vinu popírala. Její právní zástupkyně Hana Krejčí sice vyjádřila lítost nemocnice nad tím, co se stalo, ale uvedla, že pracovníci jsou přesvědčení, že se žádné pochybení nestalo.

„Z celého srdce děkujeme všem, kdo jste nám i Matýskovi, toto extrémně těžké období, pomohli přežít i přispěli na jeho péči. Nesmírně si Vaší podpory vážíme, bez Vás bychom to my ani Matýsek nezvládli. MOC DĚKUJEME! ,“ píší rodiče na stránkách, které kvůli případu svého syna zřídili.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz