Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Rodiče odmítají slučování škol

Česko

  10:06
PRAHA - Demonstracemi a happeningy dávají rodiče i žáci najevo nesouhlas se slučováním škol. Situace kolem takzvané optimalizace školství v Praze zůstává nejistá.

Několik stovek rodičů a žáků demonstrovalo proti sloučení jazykové školy Horáčkova. foto: ČTK

Několik stovek rodičů a žáků se včera setkalo na happeningu, aby radnici Prahy 4 vzkázali, že nesouhlasí se sloučením jazykové školy Horáčkova. Shromáždění se převlékli za členy domobrany školy a akci podpořili vojenským vozidlem s velkými tužkami, které měly představovat rakety. Podobné setkání se uskuteční také dnes ráno před magistrátem hlavního města. Sem přijdou s transparenty žáci energetického učiliště ve Vysočanech. Jejich školu hodlá magistrát také sloučit.

Hlavním důvodem, který radnice Prahy 4 uvádí pro stěhování školy Horáčkova do školy K Sídlišti, je špatný stav budovy, která už léta marně čeká na rekonstrukci. Radnice by ráda budovu pronajala a nájemce by ji musel zrekonstruovat. Lidé spjatí se školou, kteří založili občanské sdružení Triangl, ale navrhují jiné řešení. „Chceme s radnicí spolupracovat, někteří rodiče mají zcela konkrétní návrhy, jak sehnat peníze na rekonstrukci školy. Například vědí o možnostech, jak požádat o peníze z fondů Evropské unie,“ uvedla mluvčí Trianglu Katarzyna Wrzoseková. Podle ní ale radnice dosud odmítala o společném shánění peněz mluvit. „Pokud se nepodaří s vedením Prahy 4 jednat, budeme se snažit upozornit na situaci magistrát,“ uvedla Wrzoseková. Základní škole Horáčkova, která se zaměřuje zejména na výuku jazyků, hrozí, že v nové budově jí budou chybět učebny. Protestní akci dnes ráno pořádají také studenti, učitelé a rodiče ze Středního odborného učiliště energetického v Praze 9. To čeká sloučení s Centrem odborné přípravy, které sídlí v téže ulici. Demonstranti se chtějí sejít před budovou magistrátu a předat zastupitelstvu petici proti rušení školy.

Vedení školy se o kroku, který se má uskutečnit už k 1. červenci, dozvědělo teprve před týdnem. Dodnes nemá ani informace o tom, jak by slučování obou škol mělo vypadat. Bojí se, že učiliště přijde například o chemické obory, které už v Praze vyučuje jako jediná.

Důvodová zpráva o slučování hovořila o úspoře ve využití nemovitého majetku, nyní magistrát tvrdí, že obě školy zůstanou v dosavadních budovách. „Ušetří se na platech zaměstnanců. Jedna škola nepotřebuje dvě sekretářky, dvě účetní nebo dva údržbáře. Propuštěni také budou přesluhující učitelé v důchodu,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Město předpokládá roční úsporu ve výši 3.5 milionu korun.