Sobota 22. února 2020svátek má Petr 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodiny na Jihlavsku otevírají své domovy a ukazují zájemcům betlémy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

TŘEŠŤ Ode dneška až do Hromnic (2. února) mohou lidé zavítat do 17 domácností v Třešti na Jihlavsku na takzvanou Betlémskou cestu. Rodiny, kde se po několik generací staví betlémy, jim umožní jejich prohlídku. Někde je mají ve zvláštní místnosti ve stálých expozicích, jinde je staví každý rok znovu. V téměř v každém unikátním díle přibývají nové figurky.

Stálá expozice betlémů je také v Schumpeterově domě, lidé je najdou i v kostele sv. Kateřiny. Letos stejně jako loni je součástí Betlémské cesty také výstava třešťských betlémů v Jindřišské věži v Praze. Zájemci si je tam mohou prohlédnout od začátku prosince do 2. února.

Betlém staví už desítky let také v rodině Roháčkových. "Začali už manželovi rodiče, pak jsme to někdy v začátku 60. let minulého století převzali my," řekla Marie Roháčková. Betlém o rozměrech přibližně tři krát dva metry začínají vždy stavět už začátkem prosince. "Je třeba opravit poškozené části, donést z lesa čerstvý mech a udělat spoustu dalších věcí," popsala Boháčková.

Rodina má betlém umístěný v hale, kde si ho mohou návštěvníci v klidu prohlédnout. Pokud by stál v obytné místnosti, zřejmě by vznikaly provozní problémy. "Jednou jsem spočítala, že od Vánoc do Hromnic k nám přišlo kolem 2500 lidí. Za jediný víkendový den přijelo třeba šest autobusů, jezdí i cizinci," tvrdí Boháčková. Velký zájem je podle ní daný tím, že nic podobného se v takovém rozsahu nikde nepořádá.

Příběh narození Ježíše Krista přenesla většina místních betlémářů na Českomoravskou vrchovinu. Odehrává se v krajině plné kopců, protkané potůčky a zamrzlými rybníky, kde nechybějí pasoucí se ovečky, husopasky či koňské povozy. V některých však také na stráních rostou palmy. Darovníci připomínají známé postavičky z města z minulého století. V jeskyni pod andělem bývá umístěna svatá rodina a 6. ledna k darovníkům přibudou tři bibličtí králové.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!