Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Rok 2030: důchod v 65 letech

Česko

PRAHA Politici ODS a ČSSD se blíží k dohodě při přípravě penzijní reformy. Na jejím zásadním bodě -posunutí věkové hranice pro odchod do důchodu na 65 let - se s výhradami již dohodli.

„Je to potřebné, ale máme tam několik podmínek. Například vytvoření programů pro lidi nad 55 let, vytvoření předdůchodu, po kterém by následoval už normální důchod, a za zásadní považuji zachování možnosti předčasného odchodu do důchodu,“ uvedl pro LN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Do penze v 65 letech by lidé začali chodit v roce 2030. Podle Jiřího Rusnoka, prezidenta Asociace penzijních fondů ČR, je oddalování odchodu do penze vynucenou záležitostí, které se nevyhneme a již vidíme všude na světě. Lidé žijí déle, a nemohou tedy odcházet do důchodu jako dříve. „Díky silné generaci ze 70. let, která je teď v aktivním věku, se problém s financováním důchodů nezdá tak velký, ale je to jen otázkou času,“ řekl Rusnok. Dalším bodem penzijní reformy, na kterém se už ODS a ČSSD dohodly, je zvýšení státní podpory penzijního spoření. Sporný však zůstává návrh možnosti převést několik procent ze státního důchodového pojištění do soukromých penzijních fondů.

„Dovedu si představit hodnotu okolo čtyř procent, ale neustále se o tom jedná,“ konstatoval ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS. Naopak pro ČSSD by byla přijatelná jen dvě procenta, jež by si lidé mohli z důchodového pojištění vyvázat. „To je dobrá zpráva. Změna systému financování důchodů je nutná. Spoření by měl mít každý,“ dodal k zamýšlené změně Rusnok.

Podle Škromacha je jednou z mála věcí, v nichž nepanuje shoda, téma invalidních důchodů. ODS by chtěla jejich vyplácení zpřísnit a zavést tři skupiny podle stupně invalidity. ČSSD s tím nesouhlasí - podle Škromacha nelze lidem uzmout již získaná práva.

Ministr Nečas by chtěl návrh první etapy penzijní reformy předložit vládě do konce letošního roku.

***

O čem se vedou v penzijní reformě hlavní spory? *ODS navrhuje, aby lidé měli možnost vyvádět ze státního důchodového pojištění čtyři procenta na soukromé penzijní účty. Pro ČSSD by byla přijatelná nanejvýš dvě procenta. *ODS a ČSSD se zatím nedohodly na změnách podmínek pro vyplácení invalidních důchodů. Zdeněk Škromach zpřísnění odmítá.

Autor: