Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Role Československého rozhlasu v krizi roku 1938

Česko

Dvojjazyčná anglicko-česká publikace, jejímž autorem je bývalý zpravodaj BBC v Praze David Vaughan, se zabývá vlivem rádiového vysílání na průběh mnichovské krize. Hlavní aktéři tehdejších událostí se podle autora mezi sebou lišili co do schopnosti odhadnout politickopsychologický potenciál informací šířených éterem. Naneštěstí v tomto ohledu nevynikli obránci demokracie, ale jejich odpůrci. Vaughan dokládá, že říšskoněmecké zpravodajství, tehdy už pevně v rukou ministra Goebbelse, využívalo nesrovnatelně lépe možností, které rozhlas poskytoval. Československý rozhlas zpočátku dokonce odmítal na koncentrovanou nacistickou propagandu plnou rafinovaných polopravd a výmyslů vůbec reagovat. Československé politické vedení dlouho nepodnikalo nic, aby svou věc na rádiových vlnách obhájilo. Zejména zanedbávalo vysílání v němčině pro obyvatele českého pohraničí.

Česká sebeobrana v ideovém zápase na vlnách rozhlasu v době Mnichova nebyla podle Vaughana na potřebné výši. Ale ani sama BBC nedopadá v tom ohledu uspokojivě. Autor se zřejmě ztotožňuje s kritikou tehdejšího vlivného komentátora Johna Coatmana, který obvinil britská média, že bez protestu přijala oficiální interpretaci krize, podávanou Chamberlainovou vládou.

Vaughan si pro srovnání všímá i toho, jak se za mnichovské krize osvědčily i jiné západní rozhlasové systémy, především americké. Ačkoli Spojené státy nebyly tímto problémem ani jeho konečným vyústěním přímo postiženy, autor soudí, že americká masmédia, a na prvním místě opět rozhlasové stanice, podaly pádnější důkaz „pohotovosti a psychologické obratnosti než jejich evropské protějšky, s výjimkou německých“. Zmiňuje se pochvalně o některých amerických rádiových novinářích. Mezi nimi figuruje i Ed Murrow, který o jedno desetiletí později znovu demonstroval účinnost rozhlasu v procesu utváření veřejného mínění objektivním zpravodajstvím, když odhalil demagogii, na níž byla založena protikomunistická kampaň senátora Josepha McCarthyho.

Vaughanova studie je originální a užitečná. Český čtenář se však neubrání otázce, proč si autor, který je dobře obeznámen s naší nedávnou minulostí, na podporu své teze o významu rádia a televize v demokratickém politickém procesu nezvolil přesvědčivější příklady z českých dějin. Zvlášť názorné by našel hned tři: Z budovy nad pražským Muzeem byla koordinována iniciativa ke třem převratům a hnutím odporu: osvobození v květnu 1945, komunistickému puči v únoru 1948 a protestu proti sovětské invazi v srpnu 1968. Konec pražského jara je v této souvislosti zvlášť zajímavý. Tehdy rozhlas dočasně, zatímco političtí představitelé byli v moskevském zajetí, zastupoval de facto stát vnitřně i navenek a vytvořil tak unikátní jev v politologických dějinách.

***

LITERATURA FAKTU

VYŠLO ČESKY Boj o vlny. Rozhlas v mnichovské krizi

David Vaughan Vydaly Radioservis a Cook Communications, Praha 2008. 224 strany.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...