Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rom odsouzen za rasový útok

Česko

Rasismus v ČR – Padly tresty za napadení aktivistky ultrapravice. Policie šetří další výhrůžky

Dvojici litvínovských Romů včera okresní soud v Mostě potrestal za výtržnictví a rasismus čtyřmi stovkami hodin veřejných prací.

Napadená aktivistka ultrapravice považuje trest za příliš mírný.

MOST Úklid chodníků, udržování záhonů, sázení stromů a další veřejně prospěšné práce.

To v následujících měsících čeká dvojici litvínovských Romů, kteří si takto mají odpykat trest za rasistické urážky a výhrůžky vůči pravicovým extremistům a výtržnictví. Každý z nich má vykonat 400 hodin. Původně jim přitom hrozil nepodmíněný trest v délce trvání až dva roky. Soudkyně považuje vzhledem k okolnostem alternativní trest za adekvátní. Verdikt je již konečný, žalobkyně i obhajoba se vzdali práva na odvolání.

Devětačtyřicetiletý Vilém Matej a o jedenáct let mladší Miroslav Sinu loni 4. října na litvínovském sídlišti Janov slovně napadli Lucii Šlégrovou, členku ochranných sborů Dělnické strany, která spolu s několika kolegy rozdávala v této lokalitě letáky.

Více než stokilový Matej, označovaný za tamního romského bosse, drobné Šlégrové nadával a vyhrožoval, že ji „odveze do Teplic na trasu a bude ji pást do konce života“. Nadával jí také: „Seber se a vyjeď, ty kun.. špinavá česká. Na co si hraješ, jako že jsi fašistka?“

Policie sice na místě byla, proti Matejovi a několika desítkám rozhořčených Romů nijak nezasáhla. Právě zmíněné nadávky ale nakonec zavdaly příčinu pro jeho stíhání pro hanobení rasy a národa, za což byl Matej také včera odsouzen.

Matejův známý Miroslav Sinu při pochodu ochranných sborů Janovem pobíhal kolem neonacistů a pokřikoval na Šlégrovou a její kolegy: „Rozštípu vás mr..., rozštípu vás.“ Na rozdíl od Mateje byl ale včera odsouzen pouze za výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel. Jeho trest je ale shodný.

Lucie Šlégrová krátce po rozsudku uvedla, že se jí zdá trest pro Mateje a Sinu příliš nízký. „Na druhou stranu vítám, že byl cikán odsouzen za rasismus. To u nás není opravdu běžné, většinou je obvinění v obráceném gardu,“ popsala Šlégrová.

Mostecký soud vyslechl včera jak obžalované, tak poškozenou i několik svědků napadení.

Matej i Sinu své počínání omlouvali emocemi, které po příchodu neonacistů do Janova vzplály. Popřeli však, že by došlo k jakémukoli fyzickému kontaktu. Šlégrové se oba včera v soudní síni omluvili, ta však jejich slova označila za účelová pro soud. Při výpovědi řekla, že do Janova ochranné sbory Dělnické strany přijely na pozvání místních lidí, kteří si nevědí rady s nepřizpůsobivými spoluobčany a vysokou kriminalitou. „Rozdávali jsme letáky s telefonem na starostu a policii, aby jim v případě problémů volali,“ vysvětlila soudu Šlégrová.

V jednací síni bylo promítáno také video, které bylo při události natočeno. Právě jeho zveřejnění na internetovém serveru YouTube bylo jednou z příčin velkého pochodu ultrapravicových nacionalistů Litvínovem, při kterém se o měsíc později střetli s policií. Matej i Sinu přijali verdikt bez připomínek. „Jak říká tady pan doktor, jsem spokojen,“ řekl s poukazem na prohlášení svého advokáta Matej. V případě, že odsouzení trest veřejně prospěšných prací nevykonají, mohou jít až na 200 dní za mříže. Stačí nesplnit pouze část trestu, pak by si museli za každé dvě hodiny nesplněných prací „odsedět na tvrdo“ jeden den.

Šlégrová je známou postavou české neonacistické scény. Aktivně se účastní pochodů a demonstrací. Podle svých slov u soudu ale není členkou Dělnické strany.

Vilém Matej měl již v minulosti problémy se zákonem. Byl odsouzen za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Jako vyhazovač na diskotéce střelil plynovou pistolí jednoho z hostů do krku, ten na následky zranění zemřel.

***

lidovky.cz

Video z napadení najdete na www.lidovky.cz

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...