Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rom vynadal extremistce. Nyní musí uklízet chodníky

Česko

MOST Stokilový Rom s oholenou hlavou a golfovou holí v ruce na litvínovském sídlišti křičí na drobnou extremistku – nadává jí do „ku.. špinavých českých“ a vyhrožuje, že ji bude „pást na trase do konce života“. Policie jenom přihlíží.

Tohle video viděly na internetu desetitisíce lidí. Loni na podzim navíc neonacistům pomohlo aktivizovat své řady a do Litvínova přitáhnout stovky svých sympatizantů.

Mostecký okresní soud, který se včera nadávkami zabýval, případ vyřešil za několik hodin. Dva litvínovské Romy – Viléma Mateje a Miroslava Sinu – odsoudil za výtržnictví a rasismus ke stovkám hodin veřejně prospěšných prací.

Listopadovou „bitvu o Janov“, jak radikálové demonstraci a pozdějšímu střetnutí s policií před litvínovským sídlištěm přezdívají, měla vedle některých neonacistických organizací na svědomí i Dělnická strana. Napadená dívka Lucie Šlégrová je členkou jejích takzvaných ochranných sborů a již delší dobu se pohybuje na ultrapravicové extremistické scéně.

Šlégrová se s hrubiány potkala opět včera na chodbě před jednací síní soudu. Oba Romové v ní své výroky směrem ke Šlégrové vysvětlovali vypjatou situací. Přímo u soudu se jí také za své chování omluvili. Šlégrová však jejich omluvu označila za účelovou. Přesto ji soud vzal v úvahu a každému z obžalovaných uložil 400 hodin veřejně prospěšných prací. Hrozily jim přitom až dva roky vězení.

Více čtěte na straně 3

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...