Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Je potřeba testovat očkované i neočkované, říká Prymula k nápadu zrušit bezplatné testy

Roman Prymula foto: CNN Prima NEWS

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula řekl, že není nutné omezovat počet lidí na hromadných akcích, ale je potřeba testovat očkované i neočkované. Vláda dosavadní diskriminaci, která je i po vědecké a zdravotní stránce pochybná, vysvětluje potřebou motivovat k vakcinaci. Ze stejného důvodu chce testy od 1. prosince zpoplatnit. I to narazilo na kritiku.
  10:43

Podle Prymuly je logické, že společenské akce jsou místem nákazy, protože tam lidé nenosí respirátory. Epidemiolog v pátek na CNN Prima News navrhl, aby se vláda zaměřila na pořádání velkých akcích, na bary a soukromé večírky.

„Je logické, že na velkých masových akcích dochází k šíření nákazy, protože tam lidé často nepoužívají roušky nebo respirátory,“ uvedl k tématu Prymula, který si nemyslí, že je správné selektovat populaci na očkované a neočkované. 

Proto doporučil, aby se do budoucna na masových akcích testovalo. A to právě i lidé s očkováním. „K šíření nákazy může docházet také od očkovaných,“ připomněl. Otázkou podle něj však zůstává, zda se takové testování dá technicky zvládnout.

„Pokud by šlo testovat, počet by se omezovat nemusel. Sice by se používaly pouze antigenní testy, ale procento riziko by razantně kleslo,“ myslí si bývalý ministr zdravotnictví. 

Platnost testů zkraťme, ale testování zdarma zachovejme

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí projedná návrh, který má od 1. prosince ukončit hrazení preventivních testů na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) nicméně v sobotu doporučila, aby se bezplatné preventivní testování zachovalo.

„Testování je po očkování druhým nejefektivnějším nástrojem boje s epidemií. Doporučujeme zachovat možnost bezplatného preventivního testování pro ty, kteří o to mají zájem, obzvláště v situaci, kdy funguje systém T-N-O. Je žádoucí, aby se jednalo především o testy PCR,“ radí ministerstvu zdravotnictví odborníci.

Epidemie se nevyvíjí dobře, připustil Vojtěch a nařídil zpřísnit kontroly

Vláda bude jednat také o tom, aby se od 1. listopadu zkrátila platnost PCR testu na tři dny a antigenního testu na jeden den. „Z vědeckého hlediska dává zkrácení testů smysl. Delší platnost byla z praktických důvodů, aby nebyl takový nápor lidí na testování,“ řekl Prymula, podle kterého by se nyní mělo testování především zrychlit.

Také další experti si myslí, že zkrácení platnosti testů je dobrý nátlak, aby se lidé naočkovali. „Je to správné, a je to i dobrý nátlakový prostředek, aby se lidi dali očkovat,“ uvedl například imunolog Václav Hořejší.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat