Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Romové porazili stát

Česko

Štrasburk rozhodl: Za posílání romských dětí do zvláštních škol musí Česko zaplatit

PRAHA/ŠTRASBURK Česká republika bude platit odškodné za to, že zbytečně posílá romské děti do zvláštních škol.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku včera vydal průlomový rozsudek. Dal za pravdu osmnácti romským rodinám z Ostravska, které se uplynulých sedm let soudily kvůli diskriminaci ve školství. Jejich děti totiž byly zbytečně poslány do zvláštních škol.

Každá z rodin dostane podle rozsudku 4000 eur odškodného, v přepočtu tedy asi 110 tisíc korun. Kromě toho dostanou úspěšní stěžovatelé dohromady ještě 10 tisíc korun na pokrytí soudních výloh.

Tyto peníze musí romským rodinám vyplatit český stát. Žádnou časovou lhůtu na to nedostal, proti verdiktu se však už nelze odvolat.

Včerejší rozsudek se týká například Marcely Mikové z Ostravy. Její nejstarší syn, dnes už devatenáctiletý, byl ve třetí třídě přeřazen do zvláštní školy. „Nová paní učitelka si na něj zasedla, a tak skončil ve zvláštní škole. Tam se moc divili, jak to vůbec někdo mohl navrhnout. Říkali, že patří do normální školy,“ popisuje Miková.

Po dvou letech se chlapce podařilo přeřadit zpět do běžné základní školy. Skluz, který nabral, však syna podle Mikové poznamenal.

„Z rozsudku mám velkou radost, ani už jsem nečekala, že to takhle dopadne. Peníze z odškodného dám synovi. Ať je použije, na co potřebuje,“ říká Marcela Miková.

Štrasburský soud se případem zmíněných osmnácti rodin zabýval poprvé už loni v únoru. Tehdy ale vydal zcela opačný rozsudek. V odůvodnění stálo, že situace kolem Romů vzdělávaných v Česku sice není bezchybná, ale že v případě těchto rodin nešlo o diskriminaci.

„V minulém rozhodnutí se štrasburský soud opíral o to, že každý stát si může školství upravit podle specifických potřeb dětí. Nepřihlédl už ale k tomu, že český postup je segregační,“ vysvětluje si Kumar Vishwanathan z Rady vlády pro lidská práva fakt, že evropský soud nakonec svůj verdikt přehodnotil.

Proti tomu, aby rodiny dostaly odškodné, se včera postavili čtyři štrasburští soudci ze sedmnácti: český, slovenský, slovinský a španělský. Největší protest zazněl právě od Čecha Karla Jungwierta.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„Silně nesouhlasím s názorem většiny k tomuto případu,“ napsal Jungwiert na úvod svého pět a půl strany dlouhého vysvětlení, proč hlasoval proti.

Podle Jungwierta štrasburský soud odsoudil celý český vzdělávací systém. Soudce argumentoval, že zvláštní školy v Česku jsou jedním z mála konkrétních nástrojů v Evropě, jak Romům pomoci. „Ačkoli vím, že situace s romskými dětmi v ČR zdaleka není ideální, musím se zeptat, která země v Evropě udělala víc, přesněji řečeno tolik, v této oblasti?“ ptá se český soudce ve svém zdůvodnění.

Podle dva roky starého školského zákona přitom už zvláštní školy tak, jak fungovaly v minulosti, nesmějí existovat. Tyto instituce se nově přejmenovaly na školy se speciálními vzdělávacími programy. Děti, které sem chodí, by se podle ministerstva školství měly co nejvíce integrovat mezi ostatní žáky.

***

Peníze pro Romy

Od roku 2000 se soudilo 18 romských rodin kvůli tomu, že jejich děti zbytečně skončily ve zvláštní škole. Podle včerejšího rozsudku evropského soudu dostane každá z rodin odškodné ve výši 4000 eur. Většina dětí z těchto rodin se už do běžné školy nevrátila. Jen jedno z nich studuje střední školu s maturitou.

Autor: