21. srpna 2009 11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové z Litvínova byli za výtržnictví a rasismus odsouzeni k veřejným pracem

Vilém Matej, obžalovaný z rasistických urážek a výtržnictví, které mělo proběhnout na akci "hlídek" extremistické Dělnické strany v Litvínově, kde údajně slovně napadl účastnici pochodu DS Šlégrovou, stanul před soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vilém Matej, obžalovaný z rasistických urážek a výtržnictví, které mělo proběhnout na akci "hlídek" extremistické Dělnické strany v Litvínově, kde údajně slovně napadl účastnici pochodu DS Šlégrovou, stanul před soudem. | foto: Lidové noviny

MOST Dvojici litvínovských Romů obviněných z výtržnictví a rasismu potrestal soud 400 hodinami veřejně prospěšných prací. Devětačtyřicetiletý Vilém Matej a o jedenáct let mladší Miroslav Sinu vloni 4.října na litvínovském sídlišti Janov slovně napadli Lucii Šlégrovou, členku ochranných sborů Dělnické strany, která spolu s několika kolegy rozdávala v této lokalitě letáky.

V případě, že odsouzení trest veřejně prospěšných prací nevykonají, půjdou na 200 dní za mříže. Za každé dvě hodiny nesplněných prací si tak odsedí 1 den, rozhodl soud. Rozsudek je pravomocný, odsouzení i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.

Více než stokilový Matej, označovaný za tamního romského bosse, drobné Šlégrové s golfovou holí v ruce nadával a vyhrožoval, že ji "odveze do Teplic na trasu a bude ji pást do konce života". Nazval ji také "k.... česká", což zavdalo příčinu pro jeho stíhání pro hanobení rasy a národa. Matej byl odsouzen za výtržnictví, rasismus a násilí proti skupině obyvatel.Sinu zase na místě pobíhal a křičel na Šlégrovou a její kolegy: "Rozštípu vás, m... český". Podle soudu se Sinu rasistického jednání nedopustil. Trest dostal za výtržnictví a násilí.

Lucie Šlégrovou  u soudu.

Okresní soud v Mostě vyslechl jak obžalované, poškozenou i několik svědků napadení, kterému přihlížela policie. Matej i Sinu své počínání omlouvali emocemi, které příchod neonacistů do Janova vzplály. Popřeli však, že by došlo k jakémukoli fyzickému kontaktu. Šlégrové se oba včera v soudní síni omluvili, ta však jejich slova označila za účelová pro soud.

Navíc uvedla, že do Janova ochranné sbory přijeli na pozvání místních lidí, kteří si nevědí rady s nepřizpůsobivými spoluobčany a vysokou kriminalitou. "Rozdávali jsme místním jenom letáky s telefonem na starostu a policii, aby jim v případě problémů volali," uvedla soudu Šlégrová.

Soud také včera promítal video, které bylo při události natočeno. Právě jeho zveřejnění na internetovém serveru Youtube bylo jedno z příčin velkého pochodu ultrapravicových nacionalistů Litvínovem, při kterém se o měsíc později střetli s policií.

Za výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a hanobení národa, rasy a přesvědčení hrozí obžalovaným až dva roky vězení.

Diskuze

Omluva slušným čtenářům:
Redakce serveru Lidovky.cz se omlouvá všem slušným čtenářům, ale kvůli velkému množství nevhodných příspěvků, musela zakázat diskuzi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!