Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ropná skvrna se blíží k pobřeží

Česko

Do Mexického zálivu uniká z potopené plošiny až pětkrát více ropy, než odborníci původně předpokládali

WASHINGTON/PRAHA „Předpokládám, že to bude největší únik ropy na světě,“ předpověděl BBC Mike Miller, specialista na likvidaci požárů po ropných katastrofách. Hovořil tak o šířící se ropné skvrně v oblasti Mexického zálivu, která vznikla po výbuchu těžební plošiny Deepwater Horizon britské společnosti BP. Podle posledních propočtů záchranářů do moře každým dnem proudí pět tisíc barelů ropy denně (téměř 800 tisíc litrů), což je pětkrát více, než se doposud předpokládalo. Na základě síly a směru větru by měla skvrna podle odborných odhadů dorazit k pobřeží Spojených států již během dnešního večera, možná i dříve.

„Naší hlavní prioritou je ochránit naše občany a životní prostředí,“ prohlásil včera guvernér Louisiany Bobby Jindal a požádal americkou vládu o pomoc. V ohrožení jsou hlavně pobřežní močály a řada zvířecích druhů - ptáků, ryb, aligátorů a želv, které právě nyní začínají hnízdit. Dalšími bezprostředně ohroženými státy jsou Mississippi a Alabama. „Chceme s tím bojovat na moři, protože když (ropa) zasáhne pobřeží, je situace mnohem komplikovanější. Ohrožena jsou pak ústí řek a celá ekonomika,“ prohlásil na tiskové konferenci alabamský guvernér Bob Riley.

Jedenáct lidí se pohřešuje Záchranáři, kteří s únikem ropy bojují, ve středu na zkoušku zkusili ve vzdálenosti 50 kilometrů od delty řeky Mississippi skvrnu kontrolovaně zapálit. Ukázalo se, že test dopadl úspěšně, a tak v tom hodlají během následujících dnů pokračovat. Jak ale upozornil Miller, nejedná se rozhodně o dlouhodobé řešení situace. „Cílem hry je zavřít její tok,“ prohlásil. Nápad začít zapalovat části ropné skvrny přišel poté, co opakovaně selhaly pokusy uzavřít podmořský vrt, který se nachází 1500 metrů pod hladinou moře. Na místě katastrofy také působí několik desítek plavidel, jež se snaží ropu, která uniká již ze tří míst, dostat z vodní hladiny nebo ji rozpustit pomocí chemikálií. Vrtulníky nad Mexickým zálivem pravidelně monitorují situaci. Společnost BP už včera požádala o pomoc americkou armádu. „Přijmeme pomoc od každého,“ prohlásil včera podle AP šéf záchranných operací Doug Suttles.

Proč těžební plošina 20. března explodovala a po dvou dnech požáru se potopila na mořské dno, je zatím předmětem pátrání. V době neštěstí bylo na místě 126 zaměstnanců. Jedenáct z nich se stále pohřešuje. Nejméně jedna rodina už podala na BP žalobu za nedbalost.

Ropná skvrna se podle včerejších údajů BBC rozlévala na ploše 74 100 kilometrů čtverečních. Pokud se ropu nepodaří zastavit, mohlo by jí do moře uniknout stejné, případně ještě větší množství než při největší ropné katastrofě v historii Spojených států. V roce 1989 havaroval u břehů Aljašky tanker Exxon Valdez a v moři tehdy skončilo více než 40 milionů litrů ropy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!