Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Rosický i Čech slavili vítězství

PRAHA Londýnská Chelsea s Petrem Čechem v brance zvítězila ve 3. kole fotbalové Ligy mistrů 2:0 nad domácím Spartakem Moskva, za který odehrál celé utkání obránce Marek Suchý. Také druhý vzájemný duel českých reprezentantů vyhrál londýnský klub: Rosického Arsenal deklasoval 5:1 Hübschmanův Šachtar Doněck.

Anglické kluby mají v čele svých skupin plný počet bodů stejně jako další lídři Bayern Mnichov po výhře 3:2 nad Kluží a Real Madrid, který porazil 2:0 AC Milán.

Moskevský Spartak odehrál s Chelsea otevřený zápas, ale dvakrát doplatil na chyby ve středu obrany. Poprvé se po rohovém kopu ve 23. minutě prosadil proti svým krajanům ruský záložník Jurij Žirkov, který dříve hrával za konkurenční CSKA Moskva. Krátce před přestávkou zakončil rychlý brejk Nicolas Anelka, jenž zachoval rozvahu v koncovce a mezi obránci pohodlně skóroval.

Druhý poločas byl ve znamení snahy ruského klubu o snížení, často se zvlášť při standardních situacích objevoval na hrotu v šestnáctce soupeře i Suchý a po jednom ze soubojů s Johnem Terrym se marně dožadoval penalty za ruku anglického stopera. Suchý byl také u obou udělených žlutých kartách. První krátce po změně stran sám dostal za faul na Žirkova, v závěru utkání si oba hráči role obrátili. Čech podruhé v sezoně v Lize mistrů udržel čisté konto. Na jeho branku mířily čtyři střely.

Ukrajinsko-anglický souboj měl ještě jednostrannější průběh. Tomáš Rosický odehrál pohodový zápas, a závěrečnou půlhodinu dokonce dohrál s kapitánskou páskou. To už Arsenal vedl nad týmem Tomáše Hübschmana o tři branky, další dva góly přišly vzápětí.

Přitom Doněck zpočátku dokázal eliminovat obvyklý nátlakový fotbal domácích, kteří se dostali do vedení jen díky chybě gólmana Andreje Pjatova. Po pauze už domácí zápasu kralovali a obrovských ovací od domácích fanoušků se dočkal i Chorvat Eduardo, který se v dresu Šachtaru vrátil tam, kde ještě nedávno působil. Byl autorem jediné branky hostů, a jak slíbil, svoji trefu neoslavoval.

***

ZÁKLADNÍ SKUPINY LIGY MISTRŮ

Skupina E

AS Řím - Basilej 1:3 (21. Borrilello - 12.

Frei, 41. Inkoom, 90.+3 Cabral), Bayern

Mnichov - Kluž 3:2 (32. Cadú vlastní, 38. Panin

vlastní, 77. Gómez - 28. Cadú, 86. Culio).

4. Partizan Běl. 3 0 0 3 1:6 0

Program dnešních zápasů (začátky ve 20.45): Skupina A: Inter Milán - Tottenham Hotspur (ČT2), Twente Enschede - Werder Brémy. Skupina B: Schalke 04 - Hapoel Tel Aviv, Olympique Lyon - Benfica Lisabon. Skupina C: Glasgow Rangers - Valencie, Manchester United - Bursapor. Skupina D: FC Barcelona - FC Kodaň (Pospěch, Nova Sport), Panathinaikos Atény - Rubin Kazaň.