Rosický se vrátil jako kapitán

Český fotbalista odehrál po téměř roce a půl první utkání za Arsenal * Proti Barnetu odkopal 45 minut

LONDÝN/PRAHA 4. října 1980 se Tomáš Rosický narodil poprvé, 18. červenec 2009 si bude osmadvacetiletý český záložník pamatovat jako den, kdy se mu to povedlo podruhé. Alespoň po fotbalové stránce. „Je skvělé být zpátky. Jsem teď opravdu šťastný. V tomhle zápase jsem se podruhé fotbalově narodil,“ snažil se vystihnout mimořádnost chvíle poté, co za Arsenal v sobotu odkopal poločas při přípravném utkání s Barnetem.

Neznělo to vůbec jako fráze.

Stačí připomenout, že nucená přestávka Rosického trvala kvůli problémům s podkolenní šlachou celkem 538 dní. Tedy mnohem déle, než si kdokoliv dokázal loni v lednu představit.

Trenér londýnského klubu Arséne Wenger si dobře uvědomoval, jak výjimečný moment jeho český svěřenec prožívá. Také proto mu svěřil v utkání se soupeřem ze čtvrté ligy kapitánskou pásku.

„Překvapil mě. Asi mi tím chtěl udělat radost,“ ocenil Rosický koučovo gesto.

I když Wenger musel Rosického na dlouho vypustit ze svých plánů, určitě na něj nezapomněl. „Postavil mě na levou stranu zálohy stejně jako naposledy. Vedle mě hráli samí mladí kluci, kterým není ještě ani dvacet. Prostě hráči budoucnosti. Zřejmě mezi ně pořád patřím,“ vtipkoval potom Rosický s nadhledem na svých internetových stránkách. Také Wengerovy dojmy byly jednoznačně pozitivní. „Je skvělé mít Tomáše zpátky,“ uvedl.

Na hřišti vůbec nebylo znát, že úplně vynechal minulou sezonu. Vynikající cit pro přihrávku za uplynulých osmnáct měsíců neztratil, jednou se pokusil také o zakončení, žádnou přehnanou opatrnost neprojevoval ani při osobních soubojích. „Nebyl to žádný velký zápas. Prostě klasický první test po zahájení přípravy. Můj výkon se obtížně hodnotí. Nebylo to úplně špatné, ale ani žádný zázrak. Je mi jasné, že se musím ještě zlepšovat,“ prohlásil potom odhodlaně.

Žádná bolest ani únava Po prvním poločase Wenger vyměnil deset hráčů, mezi nimi také Rosického, který si mohl ve zbytku utkání odpočinout. Kdyby však bylo potřeba, vydržel by český reprezentant na hřišti při remíze 2:2 klidně déle. „Odešel jsem úplně fit a nic mě nebolelo. Ani unavený jsem nebyl.“

Do přípravy s prvním týmem se kapitán české reprezentace zapojil už v polovině května a důkladný trénink se mu při rozjezdu náročné sezony hodí.

Do konce roku totiž může odehrát až 30 utkání. V nich se pokusí alespoň částečně dohnat to, o co kvůli zdravotním lapáliím přišel.