Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Roste zájem o elektroniku zabavenou při exekucích

Česko

Zájem lidí o koupi spotřební elektroniky a elektrického nářadí na exekučních dražbách prudce narůstá. V době krize totiž lidé šetří. Mnozí nemají peníze na nové vybavení, a proto se ho snaží zakoupit levněji v dražbách zabaveného majetku.

Největší zájem je přitom o LCD televizory, o motorové pily a nářadí. Pořídit si ale lidé mohou třeba i automobil. Nejvíce se přitom draží vozy značky Škoda staré v průměru 5 až 7 let. Starší se nevyplácejí kvůli nákladům na dopravu.

Na druhou stranu ale klesá počet dražitelů nemovitostí. „Odhaduji, že se počet zájemců snížil o 30 až 40 procent,“ řekl ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták.

Právě na nemovitostech přitom mohou lidé díky dražbě nejvíce ušetřit. Vyvolávací cena u domů, bytů či pozemků začíná na dvou třetinách odhadu.

Nižší zájem, který se projevuje menším počtem dražitelů, má navíc přímý vliv na ceny prodávaných nemovitostí. Oproti minulým rokům lze nyní pořídit byt, dům či pozemek o statisíce levněji.

Přesto však lidé mají podle exekutorů větší zájem o spotřební zboží, u něhož vyvolávací cena začíná jen na třetině odhadované ceny.

Podle Runtáka ale dochází v zápalu dražby často i k tomu, že se dražená věc nakonec prodá za vyšší než odhadní cenu. Někteří lidé se sice účastní dražby kvůli vidině levné elektroniky, ale nakonec ji pořídí třeba i stejně draho jako v obchodě.

Nízké ceny prodaných nemovitostí se exekutorům nelíbí a ve snaze o jejich navýšení spustili v pátek portál dražeb nemovitostí. Od 1. listopadu tam budou zařazeny i dražby movitých věcí, jako je elektronika a bílá technika.

Pokračování na straně 2 Roste zájem o zabavenou elektroniku

Dokončení ze strany 1

„Prostřednictvím portálu chceme dosáhnout toho, aby se o dražbách dozvědělo více lidí, a tím pádem jich více přišlo. Slibujeme si od toho, že se nemovitosti budou prodávat za vyšší ceny. Díky tomu by se mohly omezit případy, kdy dražba nemovitosti nepokryje pohledávky věřitele,“ upřesnil viceprezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

Díky portálu bude možné všechny dražby dohledat na jednom místě. „Bude to roztříděno i podle kategorií, nyní to je podle okresu, kde se nacházejí. Když budete chtít například mikrovlnku, tak se jednoduše podíváte, kde se od vašeho bydliště nejblíže mikrovlnka draží a sjedete si pro ni. Bude to fungovat jako dražební web,“ vysvětlil Prošek.

Exekutoři navíc předpokládají, že zájem o dražby nepoleví ani v příštích měsících. Kvůli finanční krizi mají totiž lidé nejen méně peněz na pořízení nových věcí, ale zároveň neustále přibývá exekucí a věcí, které se do dražby dostávají. „Doposud jsme zaznamenali nárůst počtu dražených předmětů o 22 procent. Jen v letošním roce se vydražilo již 4294 položek movitého majetku, přitom za stejné období loni to bylo jen 3335 položek,“ řekl k tomu Runták. Kvůli zvyšujícímu se počtu zabavených věcí dokonce musel úřad přistavět větší halu na dražby.

Spolu se vzrůstajícím počtem dražených předmětů stoupá i počet nařízených exekucí. Zatímco každoročně byl nárůst zhruba o 30 až 50 tisíc případů, kvůli hospodářské recesi se letos očekává nárůst až o 150 tisíc. „Celkově tak počet exekucí letos pravděpodobně přesáhne hranici 700 tisíc,“ odhadl Prošek.

Například Exekutorský úřad v Přerově hlásí za letošních prvních osm měsíců nárůst počtu exekucí proti stejnému období minulého roku o 60 procent.

Zvýšené množství exekucí se ve velkém projeví také v příštím roce, kdy navíc v druhé polovině přibude těch, kteří nesplácejí hypotéku. „Dopady hospodářské recese se v současné době projevují hlavně ve stále vzrůstajícím počtu těch, kteří už nemohou splácet spotřebitelské úvěry,“ komentovala prezidentka komory Jana Tvrdková.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....