Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rotrekl: trest smrti i státní cena

Česko

Ministerstvo kultury oznámilo nositele Státní ceny za literaturu a také cen v oblasti hudby, divadla, architektury a výtvarného umění.

Narodil se roku 1920. Je spjatý s brněnským kulturním prostředím a jeho spisy vydává nakladatelství Atlantis. Tato charakteristika se hodí nejen na letošního nositele Ceny Jaroslava Seiferta Ludvíka Kunderu, ale nyní rovněž na laureáta Státní ceny za literaturu. Tu dnes převezme básník Zdeněk Rotrekl. Porota jej ocenila „za dosavadní literární tvorbu“.

Básník debutoval již ve 40. letech, kdy byl také činný ve spisovatelských a studentských organizacích. V roce 1949 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu s vysokoškolskými funkcionáři mu byl nejprve navržen trest smrti, který byl poté změněn na doživotní žalář.

Po třinácti letech byl Zdeněk Rotrekl amnestován, v roce 1968 potom rehabilitován a tehdy také mohl konečně uzavřít svá studia. Během normalizace samizdatově obnovil vydávání měsíčníku Akord. V roce 2001 získal Cenu Jaroslava Seiferta.

Nakladatelství Atlantis dosud vydalo z jeho spisů soubor poezie Nezděné město, prózy, eseje a rozhlasové hry ve svazku Podezřelá krajina s anděly, román Světlo svítí potmě a eseje Skryté tváře.

Nositelem Státní ceny za překladatelské dílo se letos stal anglista Miroslav Jindra (1929). Porota jej ocenila „za překlad Knihy toužení Leonarda Cohena s přihlédnutím k dosavadní činnosti v oblasti překladů literárních děl“. Mezi jeho překlady patří díla Williama Faulknera, Toma Stopparda, Trumana Capoteho, Josepha Hellera, Johna Updika či Bernarda Malamuda.

Jiřičná i Vyskočil Ceny ministerstva kultury nejsou od letošního roku jen tři, nýbrž už čtyři. Tu novou, za přínos v oblasti architektury, získala Eva Jiřičná. Z divadelního prostředí byla oceněna výrazná osobnost Ivana Vyskočila a za dlouhodobé zásluhy v oblasti výtvarného umění byl porotou vyvolán Vladimír Kopecký.

Smutnou příchuť má letošní cena ministerstva kultury v oblasti hudby. Porota se v červnu rozhodla ocenit skladatele a muzikologa Milana Slavického. Ten si však už ocenění nebude moci převzít, neboť v srpnu ve věku 62 let zemřel.

***

Státní ceny

Literatura a překladatelské dílo

Nositelem Státní ceny za literaturu letos porota jmenovala brněnského básníka Zdeňka Rotrekla (1920), který má za sebou nejen rozsáhlé básnické i esejistické dílo, ale rovněž pohnutý životní osud.

Laureátem Státní ceny za překladatelské dílo se stal anglista Miroslav Jindra (1929). Porota ocenila jeho překlad Knihy toužení Leonarda Cohena s přihlédnutím k další překladatelské činnosti.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!