Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Roubini: Krize ještě neskončila

Česko

NEW YORK Americký ekonom a profesor New York University Nouriel Roubini, který je široce uznávaný za předpovězení finanční krize, varoval, že si již „pěstujeme semena příští krize“.

Roubiniho znepokojuje stále se zvětšující propast mezi překotně rostoucími akciovými trhy a skutečnou ekonomikou. „Trhy šly nahoru příliš mnoho, příliš rychle a příliš brzy,“ řekl Roubini agentuře Bloomberg. Situaci na akciových trzích ilustruje i vývoj indexu Dow Jones, který během posledních šesti měsíců vzrostl o 45 procent.

Roubini nesdílí nadšení některých investorů, kteří podle něj sází na to, že dobré časy jsou už za rohem. Naopak si myslí, že krize ještě neskončila. „Finanční systém je poškozený a pro podnikový sektor nevidím mnoho kapitálových investic, protože je tam nadbytek kapacit,“ říká Roubini.

Podobný názor zastává i finančník a miliardář George Soros, který minulý týden vyjádřil své pochyby nad udržitelností světového oživení. „Američtí spotřebitelé jsou předluženi a americký bankovní systém byl v podstatě v konkurzu. Spojené státy mají před sebou ještě dlouhou cestu,“ myslí si Soros.

Stejně jako řada dalších ekonomů si i Roubini myslí, že za současnou nerovnováhu na trhu je zodpovědná americká vláda a centrální banka, které ve snaze zmírnit krizi napumpovaly do ekonomiky miliardy dolarů.

Spojené státy letos spustily stimulační plán na pomoc domácí ekonomice v hodnotě 787 miliard dolarů (zhruba 13,8 bilionů korun). Plán kombinuje daňové úlevy pro jednotlivce i podniky s obrovskými vládními výdaji.

Oživení ohrožují klesající ceny nemovitostí Roubini v rozhovoru pro BBC také řekl, že další zatěžkávací zkouškou pro křehké oživení americké ekonomiky bude další pokles cen nemovitostí. Mnozí z ekonomů totiž věří, že pokud by se krize na trhu s obytnými domy přenesla i na trh s komerčními nemovitostmi, způsobilo by to bankám další velké bolesti hlavy.

Cena nemovitostí přitom již prudce poklesla. Podle Národní asociace realitních kanceláří celostátní průměrná cena klesla o 13 procent na 177 700 dolarů.

Přesto zůstává Roubini mírným optimistou a je přesvědčen, že některým chybám z minulosti je možné se vyhnout, pokud budou provedeny reformy.

***

PROFIL Nouriel Roubini Padesátiletý americký ekonom íránského původu je profesorem ekonomie na Stern School of Business newyorské univerzity. Kromě toho je spoluzakladatelem a ředitelem ekonomické konzultační firmy Roubini Global Economics LLC. Má bohaté politické zkušenosti, které získal během své působení v americké administrativě v letech 1998–2000.

Autor: