Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rozbuška, která může pomoct

Česko

Číňané jsou velcí pragmatici, je proto možné, že když situaci vyhodnotí tak, že by to pro ně bylo výhodnější, tak Siao-Poa z vězení propustí, řekla LN Dáša van der Horst, sinoložka a ředitelka české pobočky hnutí Amnesty International.

* LN Liou Siao-Po byl loni odsouzen k jedenácti letům vězení, změní něco Nobelova cena za mír na jeho situaci?

Nobelova cena je jen taková rozbuška, z dlouhodobého hlediska je potřeba udělat víc. Je to jen takový první krok, i když nesmírně důležitý. Aby se něco skutečně změnilo na Liou Siao-Poově situaci, musí se na čínské úřady vyvinout mezinárodní tlak.

* LN Je i tak vůbec reálné, aby byl propuštěn z vězení?

Možné to je. Číňané jsou totiž velicí pragmatici. Zhodnotí situaci a rozhodnou se pro to, co je pro ně momentálně výhodnější. Ve finále jde jen o jednoho politického vězně, za mřížemi je jich dalších 100 tisíc.

* LN Disidenti bývají často známější v zahraničí než ve své rodné zemi. Je to rovněž případ Liou Siao-Poa?

Siao-Po je takový symbol, někdo jako býval za totality Václav Havel. Jeho jméno dnes zná jen pár intelektuálů. Čína je přece jen veliká země, v mnoha oblastech, hlavně na vesnicích, nemají lidé přístup k internetu, často nemají zavedenou elektřinu. Siao-Poa prostě drtivá většina Číňanů nezná. Lidé navíc zapomínají. Jeden příklad za všechny: když jsem byla v Číně, bylo to zrovna v době, kdy si země připomínala devatenáct let od masakru na náměstí Nebeského klidu. Hongkongští novináři tehdy mezi studenty pekingských škol zjišťovali, jestli vůbec vědí, co se tehdy událo. Nevěděl o tom téměř nikdo.

* LN Jak si to vysvětlujete? Propagandou?

Lidem dal zapomenout hospodářský růst. Obecně se dnes mají mnohem lépe než před dvaceti lety. Zemi nesužuje hladomor nebo podobné pohromy. Lidé nemají důvod k nespokojenosti. I ti, co na tom dnes nejsou nejlépe, mají aspoň naději, že se jejich situace díky ekonomickému růstu zlepší.

* LN Ještě jednou k Chartě 2008. Je to s ní podobné jako s Liou Siao-Poem, to znamená, že se o ní prakticky neví?

Online verzi charty v Číně podepsalo 12 tisíc lidí. To mluví za všechno – skutečně jen zlomek populace. Tím samozřejmě nechci říct, že by to nemělo cenu, naopak, každé takové odvážné gesto je potřeba.

* LN Díky Nobelově ceně se teď ale i o Siao-Poovi v Číně bude psát, ne? Jak ho budou líčit články v oficiálním tisku?

Bude to podobné, jako když dostal před lety Václav Havel od Nizozemců Erasmovu cenu (cena, která se každoročně uděluje osobnosti nebo instituci za mimořádný přínos pro evropskou kulturu, Havlovi udělená v roce 1986, pozn. red.). Tehdy Rudé právo psalo o tom, jak „buržousti chrastí klenoty“... V Číně jistě vyjdou články s příslušným komentářem.

* LN Jak konkrétně o něm budou psát? Jako o vůdci politické opozice? Nebo jako o kriminálníkovi?

V Číně neexistuje označení politický vězeň. Siao-Po byl odsouzen za podvracení, což se bere jako kriminální čin.

Autor: