Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Rozhodně nebudeme zticha

Česko

říká polský europoslanec Konrad Szymanski před volbami a unijním summitem

* LN Jak vidíte blížící se volby?

Těžko říct. Teď vede Občanská platforma (PO), předtím jsme vedli my. Nic není jisté. Jen to, že žádná strana nezíská takovou většinu, aby mohla vládnout sama. Obě získají okolo 35 %. A ani pro jednu nebude lehké najít koaličního partnera.

* LN Jakou koalici byste chtěl vy?

Nechci vládnout s postkomunisty, takže jsem pro alternativu bez liberálů a demokratů. S tímhle souhlasí i část Platformy. Pokud PO vyhraje, paradoxně jí hrozí rozkol. Část strany si nepřeje do koalice nás, druhá hrozí odchodem, když se Donald Tusk spřáhne s postkomunisty.

* LN Takže Platforma?

Já bych si tuhle středopravou koalici přál, ale nevím, jestli to bude možné. Stupeň napětí mezi PiS a PO je obrovský. Já nevidím lídra koalice PiS a PO. Kaczynski a Tusk jsou spolu na nože. Možná je to věc předvolební kampaně, ale já si myslím, že na jejich vzájemné nevraživosti je něco víc. Neumím si představit, že všechno, co si teď řekli, by bylo zapomenuto.

* LN Pořád počítáte s Ligou a Sebeobranou?

Ne. Máme s nimi velmi špatnou zkušenost. Poškodili pověst PiS, 80% problémů ve vládě způsobili oni, protože chtěli být vždy radikálnější než my. Navíc mají velmi nízkou podporu. Neočekávám, že se dostanou do parlamentu.

* LN Dnes začíná summit unie. Polsko na něj opět jede jako „potížista“. Co budete požadovat?

Máme tři požadavky: získat stálého generálního advokáta u Evropského soudu, zjednodušit blokaci evropských směrnic a změnit pravidla schvalování úvěrů od Evropské investiční banky. Očekávám, že všechny tři požadavky dostaneme.

* LN Proč máte tyto požadavky? Tolik Polsko ostatním nedůvěřuje?

To není o nedůvěře. Jsme středně velká země s ambicemi a chceme si udržet svůj díl kontroly nad legislativním procesem. Zaplatíme cenu za to, že brzy ztratíme pro nás výhodný systém, a požadujeme nějakou kompenzaci. Nejsme spokojení s tím, jak dopadla například legislativa o liberalizaci služeb v EU, a nebýt nynějších pravidel, výsledek by byl pro Polsko ještě horší.

* LN Současná polská vláda působí, jako by v unii neměla spojence. Kdo je váš spojenec?

Nové členské státy, Británie, Irsko. To byl vždycky základ koalice, naštěstí většinou vítězné.

* LN Co Angela Merkelová? Považujete ji za přítelkyni Polska?

Je přítelkyní Polska. V mnoha věcech, například ve vztahu k východoevropským sousedům jako Ukrajina nebo Bělorusko, znamenala Angela Merkelová velkou úlevu po Schröderovi. S výjimkou energetické politiky. Merkelová podporuje stavbu plynovodu z Ruska, který pomíjí Polsko a odporuje principům solidarity mezi státy. Jsou tu prostě limity a Merkelová je překročila.

* LN Je vaším spojencem ODS? Český prezident se považuje za přítele Lecha Kaczynského.

Ne specificky Václav Klaus a ne specificky ODS. Česko jako takové je pro Polsko důležitý partner. S ODS sympatizujeme, pokud jde například o vztah k sudetským Němcům, ale jinak je to daleko liberálnější strana. Nelíbí se jí třeba dotační zemědělská politika unie, my s ní zásadní problém nemáme. ODS se staví proti velkému přerozdělování, my té myšlence tak vzdáleni nejsme.

* LN Pomohli vám Češi během červnového summitu, což tvrdí?

Hlavní partie byla na silnějších hráčích, ale přístup Česka byl nápomocný. To, že dlouho stáli na straně zemí, které chtěly otevřít euroústavní balík, pomohlo.

* LN Poškodili Kaczynští obraz Polska v zahraničí?

Nemyslím. Jde tu spíš o neporozumění. Polsko prožívá emancipaci své evropské politiky a já chápu, proč jsou třeba němečtí politici nešťastní z nezávislých a často kontroverzních názorů Varšavy. Jakožto dlouhodobí advokáti nových zemí by byli nejradši, kdybychom se řídili radami z Berlína a byli zticha. Ale je fakt, že jsme občas udělali chybu a svůj názor dostatečně nevysvětlili. Druhá věc jsou morální témata. Jsme konzervativní strana ve velmi konzervativní zemi. Někteří v Evropě se chovají, jako kdyby měli monopol na názor na církev, homosexuály, interrupce. Nic z toho nesouvisí s evropskou integrací a my je chceme držet vně. Ale když je někdo nadnese, nebudeme zticha. Není to otázka nepřátelství, ale upřímnosti.

* LN Někdy to ale vypadá, že chcete, aby unie byla v těchto věcech stejná jako Polsko, a kritizujete, že to tak není.

Nechceme nikomu nic nutit a nepřejeme si žádnou evropskou legislativu v těchto otázkách. Jsme na hony vzdáleni říkat Holanďanům, co by si měli myslet o drogách. Když ale mají jít evropské peníze na potraty ve třetích zemích, nemůžeme zůstat neutrální. Integrace má svoje limity a Evropa ztratí, když v těchto věcech půjdeme příliš daleko.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...