26. dubna 2012 20:00, aktualizováno  22:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo se nechce vzdát imunity? Podívejte se, jak hlasoval váš senátor

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 92Diskuse
Předseda Senátu Milan Štěch hovoří na schůzi horní komory parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Milan Štěch hovoří na schůzi horní komory parlamentu. | foto: ČTK

PRAHA Doživotní imunity budou zákonodárci využívat i dál. Senátoři totiž ve čtvrtek překvapivě nenašli dost hlasů, aby se "politického benefitu" zbavili. Na vině je tentokrát kromě neochoty v táboře ODS také slabá docházka senátorů zvolených za ČSSD. Při klíčovém hlasování jich chybělo hned 18.

Zdá se, že hlasování poslanců a senátorů o omezení imunity má vždy líbivou zápletku pro voliče, ovšem velice nemilé rozuzlení. Stejně jako při mnoha předchozích pokusech ořezat výhody plynoucí z křesla ve sněmovně i tentokrát se ukázalo, že souhlasné přikyvování v kuloárech při zvedání rukou neplatí. Pro přijetí tentokrát chyběly dva hlasy.

K TÉMATU:


"Jde o další populistický návrh. Kriminalizovat politiky dostane v Česku zelenou," kritizoval v rozpravě návrh senátor Vladimír Dryml z ČSSD. Mimochodem společně s Pavlem Trpákem byli jediní socialisté, kteří hlasovali proti omezení imunity. Dalších 18 zákonodárců z ČSSD pak do Senátu vůbec nedorazilo. Celkem chybělo 33 senátorů.

Třeba Jiří Dienstbier byl na dlouhodobě plánované debatě. "Vůbec mě nenapadlo, že by omezení imunity nebylo schváleno, protože se jednalo o společný návrh všech stran zastoupených ve sněmovně," napsal v SMS serveru Lidovky.cz. Podle něj je zamítnutí návrhu chyba. "Budeme ji muset napravit okamžitým opětovným podáním návrhu zákona. Doživotní imunita je neobhajitelná a je potřeba ji omezit," plánuje.

Mezi absentéry byl i věčný kritik imunity senátor Jiří Štětina z TOP 09. "Byl jsem na konferenci, na kterou jsem byl pozván ještě před ustanovením programu Senátu," vysvětlil svou neúčast Štětina serveru Lidovky.cz. "Nestihl jsem to o půl hodiny, protože jsem špatně odhadl rychlost projednávání," dodal.

Zajímá vás, jak hlasoval váš senátor? Podívejte se na přehled ze čtvrtečního jednání:

Víte, jak hlasoval váš senátor?
Pro novelu:Miroslav Antl (Bezpp.), Miloš Janeček (ČSSD), Antonín Maštalíř (ČSSD), Eva Richtrová (ČSSD), Jaromír Strnad (ČSSD), Milan Štěch (ČSSD), Jan Žaloudík (Bezpp.), Hana Doupovcová (ČSSD), Miroslav Nenutil (ČSSD),  Radek Sušil (ČSSD), Otakar Veřovský (ČSSD), Zdeněk Besta (ČSSD),  Karel Kapoun (ČSSD), Dagmar Terelmešová (ČSSD), Petr Vícha (ČSSD), Alena Gajdůšková (ČSSD), Miloš Malý (ČSSD), Zdeněk Škromach (ČSSD), Dagmar Zvěřinová (ČSSD), Richard Svoboda (ODS), Alexandr Vondra (ODS), Jiří Čunek (KDU-ČSL), Petr Pithart (KDU-ČSL), Petr Šilar (KDU-ČSL), Václav Koukal (Bezpp.), Jan Horník (Bezpp.), Soňa Paukrtová (Bezpp.).                        
Proti novele:Pavel Trpák (ČSSD), Vladimír Dryml (ČSSD), Jaroslav Kubera (ODS), Jiří Pospíšil (ODS), Karel Šebek (ODS), Zdeněk Schwarz (Bezpp.), Miroslav Škaloud (ODS), Milan Pešák (ODS), Tomáš Töpfer (Bezpp.), Jaroslav Doubrava (S.cz)          
Zdrželi se hlasování:Petr Gawlas (ČSSD), Pavel Lebeda (Bezpp.), Petr Bratský (ODS), Tomáš Grulich (ODS), Pavel Čáslava (ODS), Jiří Oberfalzer (ODS), Pavel Eybert (ODS), Veronika Vrecionová (ODS), Tomáš Kladívko (ODS), Marta Bayerová (KSČM), Petr Pakosta (Bezpp.)        
Nepřítomni:Jiří Dienstbier (ČSSD), Miroslav Krejča (ČSSD), Ivo Bárek (ČSSD), Petr Guziana (ČSSD), Jaromír Jermář (ČSSD), Jiří Lajtoch (ČSSD), Jiřina Rippelová (ČSSD), Josef Táborský (ČSSD), Jan Hajda (ČSSD), Jaroslav Palas (ČSSD), Josef Řihák (ČSSD), Jaroslav Sykáček (Bezpp.), Jiří Bis (ČSSD), Marcel Chládek (ČSSD), Karel Korytář (ČSSD), Jozef Regec (ČSSD), Božena Sekaninová (ČSSD), Martin Tesařík (ČSSD), Václav Vlček (ODS), Tomáš Jirsa (ODS), Luděk Sefzig (ODS), Vítězslav Jonáš (ODS), Alena Palečková (ODS), Daniela Filipiová (ODS), Přemysl Sobotka (ODS), Miloš Vystrčil (ODS), Miluše Horská (Bezpp.), Stanislav Juránek (KDU-ČSL), Adolf Jílek (TOP 09), Jana Juřenčáková (STAN), Jaromír Štětina (Bezpp.), Alena Dernerová (Bezpp.), Václav Homolka (KSČM).                             
 Vysvětlivka: ČSSD - Česká strana sociálně demokratická, ODS - Občanská demokratická strana, KDU-ČSL - Křesťanskodemokratická unie - Československá strana lidová, TOP 09 - Tradice, Odpovědnost, Prosperita 09, STAN - Starostové a nezávislí, KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy, Bezpp. - Senátoři bez politické příslušnosti, někteří z nich patří do klubů politických stran.

Návrh zúžení imunity opakovaně neprošel ani v letech 1998 až 2011. Přitom v prvně zmíněném roce byl předložen dokonce třikrát.

ptaVladěna Ptáčková
  • 92Diskuse