Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

V krvi Karla III. kolují české kapky. Proč chybí na korunovaci Biden a část šlechty? Vysvětluje bývalý protokolář Hradu

Britský král Karel III. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
S Čechy pojí britského krále Karla III. nejenom dávná příbuznost, ale i láska k hudbě a památkám. Podle někdejšího hradního protokoláře Jindřicha Forejta, který se s panovníkem nejednou setkal, Karel III. obdivoval, ještě jako princ z Walesu, českou korunu. „Jen doufal, že není tak těžká jako ta britská,“ říká Forejt.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jindřich Forejt (*1977)

Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt.
  • Protokolář a bývalý státní úředník, v letech 2004 až 2016 byl ředitelem Odboru protokolu prezidentské kanceláře v éře Václava Klause a Miloše Zemana.
  • Účastnil se státních návštěv, v rámci kterých Česko navštívili například američtí prezidenti George W. Bush a Barack Obama, britský princ Charles či papež Benedikt XVI. Od papeže převzal Řád svatého Řehoře Velikého.
  • Podílel se také na organizaci státního pohřbu prezidenta Václava Havla v prosinci 2011.

Lidovky.cz: Co pro panovníka znamená korunovace? Vnímá ji jinak než třeba prezident inauguraci?
Korunovace není povinná záležitost, bez níž by nemohl být král králem. To je mylný názor, který se občas v médiích vyskytuje. Korunovace je nepovinná, nemá vliv na legitimitu vlády panovníka. Ten nastupuje svůj úřad ve chvíli, kdy jeho předchůdce opouští úřad. A to buďto smrtí, nebo abdikací. V případě Karla III. to bylo přesně v sekundě, kdy jeho matka Alžběta II. zemřela. Je to přirozené právo založené na dědičnosti. Korunovaci je možné přirovnat i k manželství – mezi panovníkem a jeho lidem. A současně je to uzavření smlouvy mezi panovníkem a bohem.

U prezidenta naší země je naopak zákonem daná podmínka, že musí složit slib, bez něhož se nemůže se stát hlavou státu. Inaugurace je tak úřední akt.

Lidovky.cz: Klíčová je tedy liturgická složka obřadu?
Ano, korunovace je důležitá nejenom ceremoniálně, ale i liturgicky. Nejpodstatnější částí není chvíle, kdy panovníkovi položí na hlavu korunu, ale vrcholem je chvíle pomazání na hlavě, hrudi a na rukách svatým olejem. K tomu dochází ještě před nasazením koruny na hlavu. Stejně byl pomazán například i král Šalamoun. Svým ustanovením a provedením, které je i po tisíci letech stále stejné, nás tak korunovace vrací do biblické doby, do pomazání Starého zákona kněžím, králům a prorokům. Pomazání znamená, že král má pak povinnost vést lid, který mu bůh svěřil. Je to nejposvátnější a nejdůležitější součástí obřadu.

Lidovky.cz: Tradičně, ale bez zraků veřejnosti. Chystá se nyní změna, nebo převáží tradice?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se