Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Rozjetá Slavia je blízko senzaci

Hokejové zápasy v obou semifinálových sériích poznamenaly neuznané góly do (ne)posunutých branek

OSTRAVA/PRAHA Může to být vůbec ta největší senzace v novodobé historii extraligy. Senzace, za níž stojí hokejisté pražské Slavie.

Podceňovaný tým bez hvězd, vedený trenérem Vladimírem Růžičkou, je blízko finále. Po vyhraném předkole s Karlovými Vary či libereckém skalpu ve čtvrtfinále má totiž na lopatkách i favorita největšího – vítěze základní části z Třince.

Po domácí výhře 4:0 hraje dnes ve Slezsku s třemi semifinálovými mečboly – sešívaní totiž v sérii vedou už 3:1 na zápasy.

„Z nás tu ale nikdo nijak překvapený není. Protože my jdeme do zápasů s tím, že vyhrajeme,“ prohodil Miroslav Kopřiva, brankář Slavie.

V druhé sérii včera sváděli pátý semifinálový boj Vítkovičtí s Pardubicemi, ten ale v Ostravě skončil až po uzávěrce tohoto vydání.

Ostravské mužstvo mělo příležitost stejnou jako Slavia – jediná výhra je dělila od bojů o titul.

Obě utkání však měla během víkendu podobný moment – gól neuznaný vinou posunutí branky.

Třinečtí kvůli němu cítí po sobotní porážce křivdu, v té době se totiž nadechovali k náporu. „Oni si vymyslí, co chtějí,“ hlesl naštvaně na adresu sudích hráč Václav Varaďa. Co se stalo?

Běžela 50. minuta, když Třinečtí konečně skórovali a mohli snížit na rozdíl jediného gólu.

Jenže když už se radovali z trefy, zmrazil je po chvíli jeden z dvojice hlavních arbitrů René Hradil, jenž po konzultaci s videorozhodčím rozpažil a gól neuznal.

Měla by se upravit pravidla?

Gólman Kopřiva se snažil krýt puk lapačkou, ten mu za čáru vypíchl právě Varaďa. „Já si posunuté branky ani nevšiml,“ přiznal Kopřiva. Tyče sice zůstaly na svém místě, ale klíčový byl pohyb domácího zadáka Vladimíra Rotha, jenž Varaďu narazil na konstrukci, která poté nestála úplně na ledě.

„Byla vychýlená a nestála celou plochou na místě. Neexistovala tak možnost, že by mohla být branka uznána,“ vysvětlil ČTK po utkání videosudí Rudolf Potsch.

Už den nato přišly podobně sporné chvíle ve Vítkovicích. Domácí v úvodní třetině otevřeli skóre, jenže televizní záznam odhalil, že si několik vteřin předtím brankář Adam Svoboda nadzvedl tyč a vychýlil ji snad o pouhý centimetr.

I Petr Koukal, pardubický kapitán, přiznal: „Někdo to na naší střídačce reklamoval, ale nevěřil jsem, že ten gól nebude uznaný.“

Jenže rozhodčí po dlouhé debatě s kolegou u videa neměli jinou možnost a branku rovněž neuznali.

„Je to proti logice, jenže v pravidlech to tak je,“ řekl v České televizi hokejový analytik Milan Antoš.

Obě situace tak dávají podnět k diskusi, jestli je raději neupravit. Poslední dva zápasy totiž ukázaly, jak jsou tyto regule absurdní.

„Pokud se měnit budou v tom smyslu, aby takový gól mohl platit, všichni to uvítají,“ myslí si Potsch.

***

Semifinále play off České pojišťovny stav série 3:1 SLAVIA – TŘINEC Výsledky: 3:5, 3:2sn, 4:3p Sobotní zápas: 4:0 Branky a nahrávky: 19. Poletín (Jaškin), 30. Vondrka (T. Svoboda), 56. T. Svoboda (Kolařík), 60. Endál (Třetina, Krenželok). Rozhodčí: Minář, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 13 052. Třetiny: 1:0, 1:0, 2:0. Stav série: 3:1. Další zápas: dnes v Třinci

(18.10, ČT4 Sport) stav série 1:3 PARDUBICE – VÍTKOVICE Výsledky: 4:0, 2:3, 0:3, 2:3p Včerejší zápas: skončil v Ostravě po uzávěrce tohoto vydání.