Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Rozjezd MS: bzučení a remízy

Za zvuku vuvuzel začal v Jižní Africe měsíc fotbalového šílenství * Úvodní dva zápasy skončily bez vítěze

JOHANNESBURG/PRAHA Fotbal, fotbal, fotbal a nic jiného než fotbal. Na následující měsíc k sobě připoutají pozornost celé planety zápasy na mistrovství světa v Jihoafrické republice. Historicky první šampionát na africké půdě je sledovaný i kvůli obavám, jak země, zmiňovaná často v souvislosti s vysokou kriminalitou, náročnou akci zvládne.

Po prvním dni mohou být pořadatelé spokojení. Hned při zahajovacím ceremoniálu se z tribun začal ozývat hypnotický zvuk desetitisíců vuvuzel. Plastikové trubky povzbuzovaly vytrvalým bzučením domácí fotbalisty při prvním utkáním s Mexikem i ve večerním střetnutí Francie s Uruguayí. Oba zápasy měly společnou ještě jednu věc: oba skončily nerozhodně.

Nechybělo ale mnoho a večer mohl být na stadionu Soccer City v Johannesburgu pro domácí veselejší, než se původně čekalo. Jihoafričtí fotbalisté totiž vstřelili první gól turnaje a kolem jeho autora Siphiwe Tshabalaly si zatančili oslavný tanec. Po jeho krásné křížné střele na začátku druhého poločasu šlo o odpovídající gesto. První trefa bude na šampionátu patřit jistě i mezi ty nejhezčí.

Vyrovnání si však Mexiko za řadu šancí zasloužilo a 11 minut před koncem se ho po Márquezově střele také dočkalo - skóre 1:1 vydrželo až do konce, přestože domácí mužstvo přezdívané „Bafana Bafana“ ještě nastřelilo tyč. „Věřím, že jsme prolomili ledy, protože úvodní utkání je vždy o velkém tlaku,“ hodnotil nerozhodný výsledek Carlos Alberto Parreira.

Večerní zápas tolik zábavy nenabídl. Francie už potřetí za sebou nevyhrála svůj úvodní zápas na mistrovství světa. Uruguay zase pozorně bránila a obhájcům stříbra odolala i přes vyloučení Lodeira deset minut před koncem.

Zajímavé nicméně bylo sledovat i dění mimo hřiště. Pestrý ceremoniál před výkopem odpoledního utkání doprovodilo několik projevů. Největší potlesk sklidil Nelson Mandela, i když kvůli čtvrteční smrti své pravnučky hovořil pouze ze záznamu. „Štědrost lidského ducha pomůže překonat jakoukoli nepřízeň osudu. Dokud bude mezi námi soucit a přízeň, tak můžeme doufat,“ prohlásila respektovaná veličina.

Přece jen všechno nešlo bez potíží. Cesta na první zápas se řadě diváků protáhla kvůli dopravním zácpám. Zahajovací ceremoniál proto sledovaly poloprázdné tribuny. Drobná zranění v tlačenici V tlačenici před velkoplošnou obrazovkou v Johannesburgu se zase zranili tři lidé, když se dav nekontrolovatelně pohnul k ochranné bariéře. Mladá dívka krvácela v obličeji a dva mladíci si zlomili končetiny.

Fotbalová horečka už vypukla naplno i jinde. Tisíce fanoušků v Berlíně se nemohly dočkat a už včera odpoledne se sešly u Olympijského stadionu v Berlíně, ačkoliv Němci hrají první zápas na turnaji až v neděli.