Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Rozpočet: miliardové přesuny

Česko

Sněmovna se dnes vrhne na rozpočet. Strany chystají velké změny v jednotlivých kapitolách. Zatím ale nevědí, odkud se peníze vezmou.

PRAHA Ve sněmovně dnes začne boj o rozpočet na příští rok. Poslanci už nemůžou měnit jeho základní parametry jako například deficit, mají ale možnost přesunovat peníze v rámci jednotlivých kapitol.

Jen ČSSD se tak chystá k přesunům v celkové hodnotě přes 11 miliard. A vlastní požadavky na změny v rozpočtu mají i lidovci, komunisté a TOP 09.

Vadí jim třeba škrty v sociální oblasti, nedostatečné financování zemědělství či snižování platů zaměstnanců ve veřejné sféře.

Proti výraznějším změnám naopak protestuje ODS. Pro rozpočet, ve kterém by případná hlasovací koalice sociálních demokratů, komunistů a lidovců prosadila pozměňovací návrhy na přesun peněz do spotřeby, by prý hlasovala jen těžko. „Jsme ochotni podpořit pouze minimální přesuny prostředků mezi kapitolami rozpočtu, a to jen za předpokladu, že budou posíleny výdaje na tzv. odloženou spotřebu či investice, nikoliv však výdaje spotřební,“ prohlásil včera předseda ODS Mirek Topolánek. Jakékoliv hlubší změny by podle něj byly zpochybněním kompromisních dohod i mandátu Fischerovy vlády.

Sociální demokraté jsou nicméně připraveni v debatě o rozpočtu předložit hned tři pozměňovací návrhy. Zvýšit chtějí přímé platby zemědělcům, příspěvek pro poskytovatele sociálních služeb a platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Například učitelé, hasiči nebo policisté by tak měli příští rok dostávat stejný plat jako letos i navzdory tomu, že jim mzda měla podle původního návrhu klesnout o čtyři procenta. „Z hlediska objemu výdajů státního rozpočtu jde o titěrné změny,“ komentoval šéf ČSSD Jiří Paroubek nevoli ODS k výrazným změnám.

Sociální demokraté jsou podle místopředsedy a stínového ministra financí Bohuslava Sobotky připraveni hledat pro své návrhy podporu napříč politickým spektrem. Minimálně zvýšení výdajů na sociální služby a dotace zemědělcům totiž požadují i komunisté a lidovci, kteří tak sociálnědemokratickým návrhům pravděpodobně dodají své hlasy. „Pro pozměňovací návrhy ČSSD a lidovců budeme hlasovat, pokud neprojde náš vlastní návrh,“ řekl šéf KSČM Vojtěch Filip. KDU-ČSL zase může své hlasy pro ČSSD vyměnit například za pomoc při prosazování zachování současné výše mateřské.

Jakékoliv masivnější přesuny však téměř dozajista povedou k rozbití jednotlivých kapitol rozpočtu. Dosud totiž není jasné, kde se peníze na navýšení výdajů v uvedených oblastech najdou, když už nelze zvyšovat celkové příjmy, výdaje ani schodek rozpočtu.

Sociální demokraté chtějí peníze získat z kapitol ministerstev financí, obrany, dopravy a z kapitoly všeobecná pokladní správa. „Dívali jsme se na položky, které meziročně rostou,“ zdůvodnil Sobotka. Vnitřní přesuny pak podle něj proběhnou i v rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. „Náš návrh je uměřený a já věřím, že nakonec získá podporu v Poslanecké sněmovně,“ tvrdí Sobotka. Lidovci zase podle místopředsedkyně Michaely Šojdrové chtějí sáhnout například do Státního fondu dopravní infrastruktury. Proti tomu se ale včera postavila ČSSD. „V žádném případě neohrozíme rozpočet fondu dopravy,“ řekl Sobotka. Není také vyloučeno, že poslanci v rámci debaty o rozpočtu ještě sáhnou i k takzvanému porcování medvěda, tedy posílání peněz svým regionům. Rozpočtový výbor nicméně většinu žádostí o dotace zamítl a i poslanci se dušují, že letos medvěd přežije. „Myslím, že žádné porcování medvěda, žádné individuální investiční akce nebudou,“ prohlásil Sobotka. A ostře to odmítl i místopředseda ODS Petr Nečas.

Fischer dal ČSSD zelenou Jan Fischer reagoval na návrhy politiků smířlivě. „Vláda vždycky deklarovala připravenost posílit výdaje oproti tomu, co sama navrhla,“ řekl premiér, podle kterého bylo například snížení výdajů na sociální služby v režii kabinetu až příliš intenzivní. Příběh rozpočtu má podle Fischera nicméně dva konce. „Ten druhý je, odkud ty prostředky vyvést,“ řekl s tím, že k tomu zatím jednání nedospěla. Názor ODS o zpochybnění mandátu vlády prý nezná, a proto na něj nechtěl reagovat.

Ať už se situace vyvine jakkoliv, je více než pravděpodobné, že poslanci nakonec rozpočet schválí. Zájem na tom mají obě velké strany. Jasno by mělo být 9. prosince.

Autor: