Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozsíval: nenápadná hvězda New York Rangers

Česko

NEW YORK „Že Michal Rozsíval není v Česku moc známý?“ nevěřícně kroutí hlavou kouč New York Rangers Tom Renney.

Jenže je to tak. Jen málokdo by mezi deseti českými hráči v NHL jmenoval právě Rozsívala. Možná je to pro jeho až nevídanou skromnost. Nebo proto, že se ještě neobjevil v české seniorské reprezentaci. Vytáhlému obránci ale klidný život v ústraní vyhovuje. „Tak se mi to líbí, popularita mě neláká,“ liboval si Rozsíval.

Ani v zámoří se média o rozhovor s ním prát nemusí. „Tady je to asi jako v Čechách, je to takové normální. Když se zadaří, nebo když se povede nějaký zápas, tak se novináři ozvou, ale nic moc velkého,“ poznamenal Rozsíval.

Máme v něm výjimečného beka, říká kouč

To se může časem změnit. Zatím je Rozsíval v NHL ve stínu jiných českých beků, ale trenér Renney devětadvacetiletému obránci předpovídá ještě velkou budoucnost. „Je jedním z nejpodceňovanějších hráčů v NHL. Věřím, že v něm máme výjimečného beka.“

Rodák z Vlašimi odešel za moře ještě jako junior, v kanadské WHL byl v roce 1998 vyhlášen nejlepším obráncem soutěže. Jako mnoho dalších Čechů byl draftován Pittsburghem, a to jako celkově 105. v roce 1996. Po sezoně na farmě si v roce 1999 vybudoval pozici u Penguins a ti ho zařadili do prvního týmu. „Moc jsem si považoval toho, že jsem se dostal do NHL,“ vzpomínal Rozsíval.

Poté, co Rangers angažovali Jaromíra Jágra, převzal newyorský tým po Pittsburghu nálepku mužstva nejoblíbenějšího mezi českými fanoušky a zároveň centra hokejistů ze středu Evropy. Nenápadnou posilou se v roce 2005 stal i Rozsíval. Pod trenérem Renneym se postupně zlepšoval. V minulé sezoně dosáhl zatím svého maxima čtyřiceti bodů. Stal se tak nejproduktivnějším obráncem Rangers a byl druhý mezi českými beky v NHL po Tomáši Kaberlem.

„Pro nás je velmi cenný. Je skvělý bek, dobře si rozumí s pukem, má výbornou střelu. Navíc tvoří velmi dobrou dvojici v kombinaci s Markem Malíkem,“ pochvaloval si Renney.

Letos je ale očekávání od týmu Rangers větší než v předchozích letech, a to i od Rozsívala. „Cítím o něco větší tlak, důležité bude chytit začátek sezony,“ tuší bek.

Ačkoliv Rozsíval bydlí ve městě, které nikdy nespí, sám si užívá rodinný život v ústraní.

„New York je velké město, člověk se tu ztratí,“ usmívá se otec dvou dětí. Sám bydlí blízko tréninkového centra ve Westchasteru a moc času mimo hokej a rodinu mu nezbývá. Přesto je podle něj americká metropole skvělým místem. „Je to tady vynikající. Mně se tady moc líbí, už jen pro ten nespočet možností, co můžu dělat,“ doplnil Rozsíval.

O autorovi| IVANA PAULOVÁ (od zpravodajky LN v USA)

Autor: