Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozsudek v kauze Peroutka rozporovat nebudeme, nyní řešíme Zemanovu odpovědnost, zní z Hradu

Česko

  11:11
PRAHA - Podstatu písemného rozsudku v žádném případě rozporovat nebudeme, zní v souvislosti s kauzou Peroutka z Pražského hradu. Ten se má podle rozhodnutí soudu omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o spisovateli a novináři Ferdinandu Peroutkovi. „Nadále řešíme postup v otázce indemnity,“ uvedl mluvčí Jiří Ovčáček pro server Lidovky.cz s odkazem na otázku, zda prezident může být za své skutky vůbec stíhán.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezident Miloš Zeman foto: MAFRA-Dan Materna

Na Hrad dorazil v pátek ráno písemný rozsudek v kauze Peroutka. Oficiálně tedy už nic nebrání zveřejnění omluvy za výrok prezidenta Miloše Zemana o spisovateli a novináři Ferdinandu Peroutkovi, jak i dříve avizoval kancléř Vratislav Mynář.

Kancelář prezidenta republiky si však nechává čas na projednání dalšího postupu a jeho výsledek prý oznámí až v průběhu týdne. „Aktuálně se připravujeme na odlet do USA,“ vysvětlil Ovčáček, proč v pondělí Hrad neuveřejnil omluvu.

„Pokud jde o rozsudek, nadále řešíme postup v otázce indemnity (beztrestnosti za výroky a projevy – pozn. red.). Meritum rozsudku v žádném případě nebudeme rozporovat,“ doplnil dále Ovčáček pro server Lidovky.cz.

Právě soud v rozsudku (Redakce jej získala v plném znění. Přečtěte si jej v galerii - pozn. red.) hodnotí, zda může být prezident za své skutky vůbec stíhán, tedy zda nese odpovědnost za protiprávní jednání, kterého se dopustí ve funkci. O vyjasnění otázky prezidentské indemnity hovořil již na začátku září kancléř Mynář s tím, že kvůli tomu Kancelář prezidenta republiky zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Hrad dříve také uvedl, že bude moct zveřejnit omluvu, až obdrží písemné odůvodnění rozsudku, z něhož bude jasné, kdo má za Kancelář prezidenta republiky omluvu podepsat. „Kancelář prezidenta republiky pod mým vedením vždy dodržovala zákon a nebude tomu jinak ani v tomto případě. To znamená, my budeme respektovat rozhodnutí soudu,“ uvedl kancléř Mynář.

Rozsudek v kauze Peroutka dorazil na Hrad.
2. strana rozsudku v kauze Peroutka, který dorazil na Hrad.

Odvolací soud 1. září pravomocně rozhodl, že se kancelář prezidenta republiky musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za to, že Zeman novináře opakovaně označil za autora článku „Hitler je gentleman“.

Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, ani za Zemanovu úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Mynář následně soudní verdikt označil za vítězství Hradu.

Omluvu za dehonestující výroky musí Hrad vnučce Ferdinanda PeroutkyTerezii Kaslové zaslat dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji musí po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách.

Omlouvat se bude Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident pronesl výroky o Peroutkovi loni v lednu nakonferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici poté ale upozornili na to, že Peroutka zmíněný článek nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident nicméně trvá na tom, že text o Hitlerovi četl.

HRADNÍ OMLUVA

Text omluvy, kterou musí na základě dnešního rozsudku Městského soudu v Praze zaslat Kancelář prezidenta republiky Terezii Kaslové, vnučce novináře Ferdinanda Peroutky: Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.“ Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman.“ Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...