4. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozsudek: Zelení si nezjistili, že text písně nenapsal Říha z Katapultu

Ladislav Vostárek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Vostárek | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA „Je zjevné, že si žalovaná nezjistila, že text a hudbu písně složily odlišné osoby,“ píše se v rozsudku Městského soudu v Praze. Právě ten nakázal Straně zelených za použití sloganu „A co děti, mají si kde hrát?“ zaplatit bývalému textaři skupiny Katapult Ladislavu Vostárkovi půl milionu. Celý dokument má server Lidovky.cz k dispozici.

V sedmistránkovém rozsudku z 20. srpna letošního roku je uvedeno, že tehdejší člen Strany zelených Martin Bursík přiznal autorství sloganu „A co děti, mají si kde hrát?“ skupině Katapult a z toho „je zjevné, že si žalovaná (Strana zelených - pozn. red.) nezjistila, že text a hudbu písně složily odlišné osoby,“ píše soudkyně Jaroslava Lobotková. Zatímco autorem melodie je frontman kapely Oldřich Říha, text napsal Ladislav Vostárek. Slogan použila strana v předvolebvní kampani v roce 2010.

K TÉMATU:

Soudkyně při rozhodnutí také přihlédla k několika obdobým sporům, kdy režisérce Marii Poldňákové bylo za neoprávněné použití sloganu „S tebou mě baví svět“ přiznáno 20 tisíc korun za měsíc jeho užití a textaři Janu Krůtovi zase 150 tisíc kvůli úryvku písně “Říkal si hurikán“, který se jako reklamní kampaň objevil na záchodech v restauracích.

Kampaň mu kazila podnikání

V dokumentu si také bývalý textař Katapultu Ladislav Vostárek stěžuje, že byl kvůli použití sloganu spojen s politickou kampaní zelených, s níž nesouhlasí. Celá záležitost ho údajně poškodila i jako advokáta, když zastupoval společnosti, které se se zelenými dostávaly do konfliktů.

Kromě zákazu užívání výše zmíněného sloganu, musí Strana zelených zaplatit bývalému textaři Ladislavu Vostárkovi 500 tisíc korun a omluvit se v deníku Blesk. Soudkyně Jaroslava Lobotková ale Vostárkovi zamítla bod žaloby, že v přesném textu omluvy musí být slovo „hluboce“. Neprošel mu ani požadavek, podle kterého měly být k odškodnění připočteny úroky za dobu od podání žaloby do zaplacení.

Více si přečtěte v přiložených dokumentech:

mlMatěj Ludvík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!