Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Škody po kyberútoku jsou obrovské, náprava potrvá měsíce, přiznal šéf ŘSD Mátl

Ukrajina je i pod kybernetickým útokem foto: Profimedia.cz

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se bude z kybernetického útoku minulého týdne vzpamatovávat měsíce, škody jsou obrovské, řekl šéf úřadu Radek Mátl. Útok narušil weby či účetnictví, stavby však neohrozil.
  15:50

Podle Mátla šlo o propracovaný a dlouho připravovaný útok. Vedle webových stránek či asistenční linky nefungovaly po hackerském útoku například účetnictví, systém veřejných zakázek, spisová služba a další programy. Stavby ani řízení provozu by naopak ohroženy být neměly.

Kybernetickému útoku čelila společnost minulé úterý. Mimo provoz byly například webové stránky RSD.cz nebo Dopravniinfo.cz, nefungovala ani asistenční linka. Systémy pro veřejnost organizace alespoň částečně zprovoznila během minulého týdne, stránka Dopravniinfo.cz , kde jsou informace o aktuální dopravní situaci v ČR, je nedostupná i dnes. Vedle toho podle Mátla útok vyřadil například i systémy pro veřejné zakázky, účetnictví, spisovou službu, datové schránky nebo další vnitřní programy organizace.

„Byl to velmi propracovaný a dlouho připravovaný útok profesionálů,“ řekl Mátl. Podle něj šlo o útok na organizaci jako celek a nemířil jen na konkrétní stránky. Útok podle něj způsobil obrovské a zásadní škody, přičemž obnovení a opětovné dohledání všech dat může i přes použití záloh trvat i několik měsíců.

Ohroženy by neměly být příprava a realizace staveb, ŘSD podle Mátla muselo kvůli útoku v první den zrušit jen několik zakázek malého rozsahu, což by nemělo mít na pokračovat staveb vliv. Komplikace se podle generálního ředitele nedotkly ani řízení provozu, například mýtný systém nebo řízení dopravy v tunelech bylo bezpečně izolováno.

Útok výrazně zkomplikoval vnitřní fungování ŘSD i přes dřívější kroky, které podle Mátla pracovníci organizace v oblasti kybernetické bezpečnosti v minulých měsících provedli. Zvláště po začátku ruské agrese na Ukrajině podle něj ŘSD vyvinulo při ochraně velké úsilí, šlo však o velmi důkladný útok, zopakoval.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek oznámil, že počítačové systém ŘSD napadl ransomware, jak se označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné. NÚKIB uvedl, že zná útočníka, z taktických důvodů ho ale nyní nezveřejní.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat