Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Rudé skvrny na Ashtonové

Česko

Britský pravicový bulvár odhalil, že nová „ministryně zahraničí“ EU v mládí sympatizovala s komunisty

LONDÝN/PRAHA Je duben 1982 a Cathy Ashtonová, vlivná členka britské Campaign for Nuclear Disarmament (Kampaň za nukleární odzbrojení), stojí se svými kolegy před sídlem britských premiérů v Downing Street 10. Jdou požádat tehdejší premiérku Margaret Thatcherovou, aby zastavila armádní lodě mířící k Falklandským ostrovům, které podle nich vezou jaderné zbraně. O 27 let později je táž Cathy Ashtonová dosazena na druhý nejvlivnější post v Evropské unii.

Britský pravicový a protievropsky zaměřený list The Daily Mail se dostal k materiálům, které mimo jiné odkrývají, jak nově zvolená evropská „ministryně zahraničí“ kdysi sympatizovala s komunisty.

Ashtonová se připojila k CND v roce 1977, kdy na řadu jejích členů dohlížela britská tajná služba MI5 pro podezření z podvratné činnosti. Její tehdejší předseda (v letech 1971-1977) John Cox byl v Komunistické straně Velké Británie. Také o dalších členech (včetně Ashtonové) se spekulovalo, že mají ke komunistům blízko.

Proti evropské integraci Dokument, o kterém list informoval, naznačuje, že v letech 1977-1979, kdy Ashtonová v CND pracovala jako placená organizátorka, zároveň vystupovala s programem organizace na mítincích komunistické strany. V té době CND usilovalo o to, aby Británie „jednostranně odstoupila od jaderných zbraní, jaderných základen a jaderných spojenců“, což nahrávalo tehdejšímu Sovětskému svazu. List dále odhalil, že Ashtonová byla v roce 1980 součástí delegace, která jela do Nizozemska, aby se zde setkala se skupinou Stop The Neutron Bomb (Zastavte neutronovou bombu), která fungovala pod dohledem komunistů. Za tři roky pak předsedala jedné z konferencí organizovaných časopisem komunistické strany Marxism Today. Klíčovým zájmem CND bylo, aby Británie vystoupila z NATO. Co však list vnímá jako největší „ostudu“ pro nynější vlivnou osobnost EU, je to, že CND ostře vystupovala proti evropské integraci. „Problém společného trhu je v tom, že přibližuje k sobě dobře vyzbrojené země, které jsou členy NATO a tím prohlubuje rozdělení Evropy,“ stojí prý v jednom z letáků, vydaných CND v době, kdy pro ni Ashtonová pracovala. „Byla věrnou stoupenkyní kampaně. Začínala tam jako členka na plný úvazek, ale později už plat nepobírala, když přijala funkci pokladní - to byla dobrovolnická pozice,“ sdělil listu jeden z jejích tehdejších přátel Alasdair Beal. V roce 1982 se vypracovala na místopředsedkyni CND. Tehdy organizace čelila nařčení, že je financována komunisty.

Jak se ke své minulosti staví baronka teď? „Nikdy nebyla členkou komunistické strany,“ řekl listu její tiskový mluvčí.

***

Strmá kariéra

C. Ashtonová (53) Kariéru začala jako placená síla v Kampani za nukleární odzbrojení (viz snímek z roku 1982). V roce 1999 byla povýšena na baronku a stala se doživotní členkou britské Sněmovny lordů. V pátek byla zvolena první „ministryní zahraničí“ EU.

Autor: