7. listopadu 2007 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rudolf Fuksa - popraven v 21 letech

Rudolf Fuksa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Fuksa | foto: Vybral a poskytl Národní archivReprofoto

Rudolf Fuksa (* 1930) pocházel z rodiny typografa, jeho matka byla vyšívačka gobelínů. Vyrůstal ve velmi skromných poměrech a stejně jako jeho otec se vyučil typografem. Ve volném čase působil jako vedoucí 1. oddílu Junáka v Chrastavě.

V roce 1949 nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti a byl přidělen do pohraničního pásma. Brzy pochopil, že na státní hranici by musel plnit úkoly, které pro něj byly nepřijatelné; mimo jiné k nim patřila i střelba na uprchlíky.

V srpnu 1951 ilegálně opustil republiku a odešel do tehdejšího západního Německa, kde ho získala pro spolupráci americká tajná služba CIC. V říjnu 1951 překročil spolu s vojákem Jiřím Hejnou hranice zpět do Československé republiky s pověřením vykonávat úkoly zahraniční rozvědky. Při jedné z akcí byl 27. října 1951 zatčen. I když byl ozbrojen, nebránil se a zbraň nepoužil.

Státní soud v Praze odsoudil Rudolfa Fuksu 12. března 1952 za trestné činy velezrady, vyzvědačství a zběhnutí k trestu smrti, propadnutí veškerého majetku, ztrátě občanských práv navždy a k vyloučení z vojska. K trestu smrti byl odsouzen i Jiří Hejna.

Dne 26. května 1952 zasedal Státní soud v Praze znovu, aby projednal žádosti o milost, které podali rodiče Rudolfa Fuksy a oba mladí odsouzenci. Soudci z povolání v tomto případě výjimečně navrhovali přihlédnout k jejich velmi nízkému věku a uložit nápravný trest.

Prokurátor a soudci z lidu naopak doporučili „tyto zaryté nepřátele našeho lidu úplně odstranit“. Jejich názor rozhodl a ani prezident republiky žádosti o milost nevyhověl. Rudolf Fuksa byl popraven 9. srpna 1952 v pět hodin deset minut.

V soudních spisech zůstaly nikdy nedoručené dopisy, ve kterých se loučil se svými nejbližšími. „Na konci svého života Ti píši ještě na rozloučenou,“ napsal své dívce. Bylo mu dvacet jedna let.

Vybral a poskytl Národní archiv

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.