Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rudolf Fuksa - popraven v 21 letech

Rudolf Fuksa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Fuksa | foto: Vybral a poskytl Národní archivReprofoto

Rudolf Fuksa (* 1930) pocházel z rodiny typografa, jeho matka byla vyšívačka gobelínů. Vyrůstal ve velmi skromných poměrech a stejně jako jeho otec se vyučil typografem. Ve volném čase působil jako vedoucí 1. oddílu Junáka v Chrastavě.

V roce 1949 nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti a byl přidělen do pohraničního pásma. Brzy pochopil, že na státní hranici by musel plnit úkoly, které pro něj byly nepřijatelné; mimo jiné k nim patřila i střelba na uprchlíky.

V srpnu 1951 ilegálně opustil republiku a odešel do tehdejšího západního Německa, kde ho získala pro spolupráci americká tajná služba CIC. V říjnu 1951 překročil spolu s vojákem Jiřím Hejnou hranice zpět do Československé republiky s pověřením vykonávat úkoly zahraniční rozvědky. Při jedné z akcí byl 27. října 1951 zatčen. I když byl ozbrojen, nebránil se a zbraň nepoužil.

Státní soud v Praze odsoudil Rudolfa Fuksu 12. března 1952 za trestné činy velezrady, vyzvědačství a zběhnutí k trestu smrti, propadnutí veškerého majetku, ztrátě občanských práv navždy a k vyloučení z vojska. K trestu smrti byl odsouzen i Jiří Hejna.

Dne 26. května 1952 zasedal Státní soud v Praze znovu, aby projednal žádosti o milost, které podali rodiče Rudolfa Fuksy a oba mladí odsouzenci. Soudci z povolání v tomto případě výjimečně navrhovali přihlédnout k jejich velmi nízkému věku a uložit nápravný trest.

Prokurátor a soudci z lidu naopak doporučili „tyto zaryté nepřátele našeho lidu úplně odstranit“. Jejich názor rozhodl a ani prezident republiky žádosti o milost nevyhověl. Rudolf Fuksa byl popraven 9. srpna 1952 v pět hodin deset minut.

V soudních spisech zůstaly nikdy nedoručené dopisy, ve kterých se loučil se svými nejbližšími. „Na konci svého života Ti píši ještě na rozloučenou,“ napsal své dívce. Bylo mu dvacet jedna let.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...