Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rushdie ve víru TV seriálu

Česko

Spisovatel Salman Rushdie začínal svoji kariéru v reklamě, kde se prý naučil disciplíně. Teď se mu bude hodit. Píše totiž svůj první seriál pro komerční televizi.

NEW YORK / PRAHA V roce 1975 vydal spisovatel Salman Rushdie svůj debutový román Grimus. Z prvních peněz, které za knihu dostal, si zaplatil cestu napříč Indií. Když se vrátil z cest, měl sice spoustu zážitků, ale byl bez peněz. Našel si místo u reklamní agentury Ogilvy & Mather. Jeho práce textaře byla to, co ho postrčilo kupředu. K pravidelnému psaní a hlavně nepřímo také k jeho nejznámějšímu románu Děti půlnoci.

„Když jsem dělal textaře, připadalo mi moje vlastní psaní taky jako práce, která se prostě musí udělat. V jednu chvíli jsem vymýšlel slogan na krémový koláček a zároveň jsem promýšlel titul pro svou knihu Děti půlnoci. Ten rok v reklamě mě naučil disciplíně,“ vzpomínal Rushdie v rozhovoru pro The Sunday Times. Disciplína se třiašedesátiletému Rushdiemu bude zřejmě velmi hodit. Píše totiž scénář pro nový televizní seriál komerční televize.

„Náš seriál Jiní lidé bude fiktivním příběhem ze života v současné Americe. Chceme ukázat problémy, které řeší Američané. A témat bude opravdu hodně, od politiky přes náboženství až po sex. Scénář pro nás píše Salman Rushdie a nikoho lepšího si na takový seriál neumím představit. Nejenže je vynikající spisovatel, ale má výborný přehled o tom, co hýbe naší společností,“ okomentoval nový pořad David Nevins, ředitel Showtime. Tato stanice produkovala například známý seriál Tudorovci, který se proslavil nejen drahými kostýmy, ale také milostnými zápletkami hlavních hrdinů. A podobně bude vypadat i nový seriál. Diváci kabelové televize Showtime, která má nyní 16 milionů předplatitelů, se mají zřejmě na co těšit.

Rushdie v tiskovém prohlášení zatím uvedl jen to, že jeho hlavní inspirací bude atmosféra současného New Yorku a částečně prý použije i své vlastní zážitky. Pokud bude scénář v podobném duchu jako jeho zatím poslední kniha Čarodějka z Florencie z roku 2008, jistě nabídne to, co diváci chtějí.

Čarodějka je totiž dokonalou kombinací exotiky, napětí, lásky a sexu, a to jsou přesně témata, která by pro komerční seriál mohla být ideální. Producenti prý Rushdiemu plně důvěřují, a proto spisovatel nemusí psát ani takzvaný pilotní díl, na kterém by se „ozkoušel“ zájem diváků. Jednotlivé díly mají trvat hodinu a na obrazovkách se objeví koncem roku. Jména hlavních představitelů seriálu zatím nebyla oznámena. Není to poprvé, co známý spisovatel přeběhl k filmu. Souběžně s chystaným seriálem spolupracoval také na scénáři k filmu na motivy knihy Děti půlnoci. Rushdie však nezůstává jen u psaní scénářů. Občas si dopřeje i malou roličku ve filmu.

Sám sebe si zahrál v epizodní roli v prvním dílu komedie Deník Bridget Jonesové. V komedii Konečně spolu režisérky a herečky Helen Huntové zase vytvořil roli trpělivého gynekologa.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...