Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Ruské hutné chucpe

Česko

Osobní výběr ze světového tisku

Středeční redakční komentář Wall Street Journal Europe se neubránil jisté vítězoslavné škodolibosti (pro niž máme my, bývalí komentátoři, upřímné pochopení): „Existují lži, zatracené lži... a pak řecká statistika.“

V roce 2006 dostali rozhořčený dopis šéfa řeckého statistického úřadu: jak mohou zpochybňovat novou metodiku, podle níž byl tamní HDP o 25%vyšší, než se dosud myslelo! O rok později Řekům výsledek poněkud poopravil Eurostat (zvýšení bylo nejvýš o 9,6 %). A teď v úterý Eurostatu vyloženě došla trpělivost, píše o vědomě zkreslených údajích (deliberative misreporting) o výši rozpočtového deficitu.

Wall Street Journal ale rozlišuje: „Řecký debakl není důvodem k odepsání celého projektu eurozóny, která čelí možnému bankrotu jednoho z členů a rostoucím spekulacím o jeho záchraně. ... Chyba nebyla v euru, ale v tom, že se přijalo Řecko.“

K tomu z jiného eurosoudku: německý server Spiegel.de cituje středeční výrok ministra zahraničí Guida Westerwelleho, podle nějž je „Estonsko na dobré cestě k přijetí eura v roce 2011“. Jestli se to potvrdí, s vítězoslavnou škodolibostí připomeneme známému ekonomovi a politikovi, jak před rokem veřejně věštil, že se eurozóna novým členům nadlouho zavírá.

*** V úterním vydání International Herald Tribune vyšel neuvěřitelný komentář „Ruská rada ohledně Afghánistánu“. Autory jsou Boris Gromov, někdejší sovětský velitel 40. armády v Afghánistánu a dnes gubernátor moskevské oblasti, a velvyslanec u NATO Dmitrij Rogozin.

Gromov a Rogozin radí Severoatlantické alianci, aby nevzdávala boj s talibanci, a za vzor jí dávají sovětskou válku z let 1979–1989. Ta byla jaksi mužnější: „My jsme zde bojovali proti otcům dnešních talibanských militantů tváří v tvář, dnes dávají západní armády přednost úderům ze vzduchu.“ Bratrskou pomoc marxistické vládě v Kábulu interpretují jako „obranu západní civilizace“, za niž „nám nikdo nepoděkoval“ (to věru ne, olympiádu v Moskvě 1980 bojkotovalo 46 zemí včetně Číny).

Generál a diplomat jsou „naprosto nespokojeni s kapitulantskou náladou v centrále NATO“ a s patrným pohrdáním píší o „sobectví mírumilovných Evropanů“. (Narážejí i na nové členy, kteří „vstoupili do NATO z důvodů, jež mají sotva co do činění s předváděním hrdinství v dalekých zemích“.) Sovětská armáda podle nich splnila – „na rozdíl od Ameriky ve Vietnamu“ – své úkoly a spořádaně se stáhla.

Takto převyprávět průšvih, který znamenal milion mrtvých Afghánců a 15 tisíc Sovětů, na to je nutný žaludek ruského generála nebo diplomata. A blahosklonné rady od země, která loni zlomyslně přiměla Kyrgyzstán k zavření zásobovací základny NATO (pravda, Američané už podepsali novou smlouvu), to je hutné chucpe.

*** Blog Power Vertical (Vertikála moci), který vedou dva experti Radia Svobodná Evropa na Rusko, si všímá kampaně kremelské anglojazyčné televize Russia Today. Americká a britská letiště jí odmítly billboardy, kde Obamova tvář splývá s tváří íránského prezidenta Ahmadínežáda pod sloganem „Kdo představuje větší jadernou hrozbu?“ (Motto kampaně zní Question More, tedy Více se ptejte / pochybujte).

Blog cituje prosincový článek moskevského zpravodaje listu Guardian, podle nějž v roce 2010 vydá ruská vláda na zahraniční propagandu 1,4 miliardy dolarů (25 miliard korun), „víc než na boj s nezaměstnaností“. Těžko se ubránit dojmu, dodávají blogeři z RFE, že to nějak souvisí třeba s překvapujícím komentářem v pondělním vydání Sydney Morning Herald, kde bývalý australský poslanec Ross Cameron slaví deset let vládnutí Vladimira Putina, „liberálního příznivce volného trhu“ a „nejpopulárnějšího politika demokratického světa“. *** Bruselský zpravodaj týdeníku The Economist známý jako Charlemagne na svém blogu zveřejnil e-mail od Guye Verhofstadta. Dlouholetý belgický premiér („jeden z posledních skutečných federalistů, který sní o Spojených státech evropských“, ale „poctivý liberál a chytrý muž“, píše Charlemagne) mu vytýká, jak může žehrat na propadání Evropy ve světové konkurenci a přitom odmítat další integraci.

Protože jedno s druhým nesouvisí, odpovídá Charlemagne. Na hlubší integraci nikdo nemá náladu a sotva by něco zlepšila. „To není samoúčelné bruselomrskačství,“ píše. „Jsem Evropan a bolí mě, když vidím propadání svého kontinentu. ... Ale nebudu předstírat, že Evropa touží být konkurenceschopnější. Po letech strávených v Číně a Spojených státech cítím, že můj domovský kontinent je unavený, starý a zústkostlivělý a raději přijme pozvolný úpadek.“ *** V literární příloze londýnských Times (13. ledna) recenzuje Orwellův životopisec D. J. Taylor jeho vydané deníky z let 1931–1949. Potvrzují, že George Orwell, tak jako hrdina jeho románu 1984 Winston Smith, měl hrůzu z krys. „Slyšel jsem, že 2 děti v Ardlusse byly pokousány krysami (do obličeje jako obvykle),“ zní třeba zápis z 12. června 1947. Chudáci děti. A chudák George. I Winston.

***

ROZCESTNÍK Orwellův životopisec D. J. Taylor recenzuje v londýnských Times jeho vydané deníky z let 1931–1949. Potvrzují, že George Orwell, tak jako hrdina jeho románu 1984, měl hrůzu z krys.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!