Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko a Německo narážejí s plynovodem Nord Stream

Česko

BERLÍN/PRAHA Když Nabucco, tak také South Stream a Nord Stream. To je požadavek, který na konci minulého týdne v dopise předsedovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi a českému premiérovi Mirku Topolánkovi vznesla německá kancléřka Angela Merkelová. Požadovala v něm, aby se South Streamu a Nord Streamu, plynovodům, které mají přivést ruský plyn do Evropy a obcházejí území Ukrajiny, dostalo od unie stejné podpory jako plynovodu Nabucco. Ten má přivádět do Evropy středoasijský plyn a obcházet i Rusko.

V čele odporu Polsko a Švédsko Od Evropské komise dostal Nabucco ve středu přiděleno 250 milionů eur, a stal se tak de facto unijním projektem. Na rozdíl do South Streamu a hlavně Nord Streamu, který je rusko-německým projektem a Berlínu na něm hodně záleží.

Jenže podporu Evropské investiční banky a dalších unijních institucí blokuje skupina zemí v čele se Švédskem a Polskem. Ty považují ruskoněmecký projekt za nebezpečný pro mnoho zemí mezi Ruskem a Německem, kvůli možnosti „vydírání“ ze strany Gazpromu (a Kremlu). „Své kritické stanovisko vůči Nord Streamu nezměníme,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk během svého pobytu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. „Plynová krize jen upevnila náš kritický postoj vůči Nord Streamu, protože nezvyšuje energetickou bezpečnost Evropy, ale zvyšuje její závislost na ruském plynu,“ citoval deník Financial Times Deutschland šéfa polského vládního unijního výboru Mikolaje Dowgielewicze.

Také Švédsko dalo najevo své znechucení ze zvyšujícího se tlaku Německa na to, aby plynovod, který má jít po dně moře švédskými vodami, dostal urychleně ekologická povolení. „Víme, jak je plynovod pro Německo důležitý, ale to nemůže mít vliv na právní procedury,“ řekl po jednání v Berlíně švédský ministr zahraničí Andreas Carlgren. Tlačit zkouší i Rusko. „Výstavba Nord Streamu a South Streamu se musí urychlit,“ vyzval EU ruský prezident Dmitrij Medveděv. A tvrdil, že Evropa tak bude moci být méně závislá na politických rozmarech „režimů jedné či druhé země“.

Autor:

Závist, strach i vztek. Mušlenčiny pohádky učí děti porozumět svým emocím
Závist, strach i vztek. Mušlenčiny pohádky učí děti porozumět svým emocím

Knížka Mušlenčiny léčivé pohádky přináší dětem kouzelné příběhy plné laskavosti a porozumění. Díky půvabným ilustracím, empatickému vyprávění a...