6. července 2008 14:34, aktualizováno  16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusko a radar: učiníme ´adekvátní opatření ´

Ruský velvyslanec v ČR Alexej Fedotov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský velvyslanec v ČR Alexej Fedotov. | foto: www.czech.mid.ru

PRAHA Američanům se dosud nepodařilo zmenšit ruské obavy z důsledků amerického projektu protiraketové obrany pro bezpečnost Ruska i celého mezinárodního společenství. Lze proto očekávat, že ruská vláda po podpisu a ratifikaci smlouvy o radaru mezi USA a Českem učiní "adekvátní opatření, aby si zajistilo adekvátní úroveň bezpečnosti". V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ruský velvyslanec v ČR Alexej Fedotov.

Podle Fedotova zřejmě pozici Ruska upřesní zástupce ruského ministerstva
obrany, který se ve dnech 8. až 11. července zúčastní v Praze konference o
protiraketové obraně. "On tam vyloží pozici ruské federace a dotkne se i
důsledků pro evropskou bezpečnost realizace tohoto projektu," uvedl
velvyslanec. Sám se konkrétnějšího komentáře zdržel.

Diplomatický poradce ruského prezidenta Dmitrije Medveděva dnes v Moskvě oznámil, že Medveděv chce v pondělí na summitu G8 v Japonsku jednat s americkým protějškem Bushem o možnosti ruských kontrol na možných základnách v Česku a v Polsku. I podle něj zůstávají pozice Rusů a Američanů zatím stále rozdílné.

Podle náměstka českého ministra zahraničí Tomáše Pojara se na nabídkách Rusku ze stran České republiky nic nemění. "Jsme připraveni přijmout přidělence akreditované na velvyslanectví s přístupem na základnu. Rusko dobře ví, že společně s online výměnou dat z radaru to zajišťuje
dostatečnou transparentnost celého systému," uvedl.

Uvozovky dolníVšichni čelí globálním hrozbám a výzvám, proto musíme mít na paměti, že
bezpečnost je nedělitelná.Uvozovky horní

Washington nabídl Moskvě možnost kontrol na základnách v Česku a Polsku a rámcovou spolupráci v protiraketové obraně ve snaze oslabit ruské námitky proti štítu již dříve. Podle Fedotova by ale Rusko uspokojila jen neustálá přítomnost ruských inspektorů na základnách protiraketové obrany a Moskva zatím v tomto směru nevidí pokrok. Česko ani Polsko totiž s možnými ruskými kontrolami nejsou zcela srozuměny. "Takže si myslíme, že toto by americká strana měla probrat s českou stranou, a do budoucna i s polskou," uvedl Fedotov s tím, že Rusové o tom s ČR ani Polskem nejednají.

Ruský velvyslanec také zdůraznil, že bezpečnostní otázky by se měly
diskutovat a rozhodovat ve spolupráci s mezinárodním společenstvím.
"Všichni čelí globálním hrozbám a výzvám, proto musíme mít na paměti, že
bezpečnost je nedělitelná," uvedl. Výstavba protiraketového štítu ve
střední Evropě by podle něj mohla vytvořit jakousi dělící čáru mezi členy
NATO a ostatními státy.

USA: Protiraketový štít je proti ´nebezpečným státům ´
Američané tvrdí, že systém protiraketového štítu má v budoucnu chránit před útokem ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Tyto argumenty ale Fedotov zpochybnil. "Reálné hrozby, a to víme i z hodnocení amerických výzvědných služeb, neexistují. O hypotetických hrozbách bychom mohli hovořit hodně dlouho," řekl.

Rusové Američanům navrhují spolupráci na společném projektu, ve kterém by společně vyhodnotili hrozby a vypracovali systém, v jehož rámci by bylo
možné na ně reagovat. Podle Fedotova by každopádně muselo jít o projekt
mezinárodní spolupráce, ke kterému by se mohla připojit jakákoli další
země. V opačném případě prý žádné řešení reálnou bezpečnost nezajistí.

Smlouvu o umístění amerického radaru v Česku by už v úterý v Praze měla
podepsat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Dohoda začne platit až v případě, že ji ratifikuje parlament a podepíše prezident. Další smlouvy s touto dohodou spojené zatím nejsou definitivně dojednány.

Představitelé Polska, kde má stát další část protiraketového deštníku -
silo s desítkou střel, dosud chtěli výměnou za souhlas s umístěním části
protiraketového štítu na polském území vyjednat americkou pomoc s
modernizací své armády. Vyjednávání o smlouvě mezi oběma státy proto zatím neskončilo.

Podle průzkumů nese americký záměr vybudovat ve střední Evropě základny protiraketové obrany nelibě i většina české veřejnosti. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil v květnu, s radarem nesouhlasilo 68 procent lidí, což bylo o pět procent více než v dubnu. V Polsku je plánu na vybudování základny USA nakloněn zhruba každý třetí občan.
ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.