Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Rusko bude mít v Osetii a Abcházii tisíce vojáků

Česko

Rusko mělo základny v Jižní Osetii a Abcházii už dříve. Podle Gruzie to jen „maskovalo modrými přilbami“.

MOSKVA/PRAHA Namísto mírových jednotek pošle Rusko do Abcházie a Jižní Osetie regulérní armádu. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se bude z ruské vojenské přítomnosti těšit „hodně dlouho“ Abcházie i Jižní Osetie. Dosavadní mírové jednotky, které do oblasti vyslala Moskva, budou totiž zaměněny vojáky regulérní ruské armády.

Jak uvedl ruský ministr obrany Anatolij Serďjukov, v každé ze separatistických gruzínských republik by mělo být rozmístěno 3800 ruských vojáků. Podle Moskvy je tento počet dostatečný k „obraně Osetínců i Abcházců před gruzínskou agresí“. Lavrov ale prohlásil, že to „nejsou to maximální cifry“, a dal tak najevo, že ruské vojenské základny v obou provinciích se rozrostou.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se v pondělí dohodl s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem na odchodu ruské armády z gruzínského území. V nárazníkové zóně Rusové již včera začali likvidovat kontrolní stanoviště. Abcházii a Jižní Osetii ovšem Kreml, na rozdíl od Evropy, za gruzínské území nepokládá. O roli pozorovatelů EU má Moskva také své představy. „Budou brzdit gruzínský vojenský režim, aby nevyváděl hlouposti,“ prohlásil Medveděv. Moskva tak dává najevo, že mezinárodní mise nemá kontrolovat ruskou armádu, ale výhradně gruzínskou stranu.

Je to „armáda cizího státu“ Rusko včera také navázalo diplomatické styky s oběma separatistickými republikami. S Abcházií i Jižní Osetií chce uzavřít dohodu o přátelství a spolupráci. „V textu bude uvedena povinnost poskytnout si vzájemně území, která budou určená k rozmístění vojenských objektů. To mohou být samozřejmě i vojenské základny,“ podtrhl Lavrov.

Ruští vojáci zatím zůstávají v gruzínských enklávách na základě prosby tamních prezidentů. Už ale podle Lavrova nejde o mírové mise, ale o „armádu cizího státu, která zajišťuje na základě prosby daného státu jeho bezpečnost“.

Gruzie zprávu o vybudování základen označila jako „důkaz porušování mezinárodního práva ze strany Ruska“. Jak ale dodal šéf rady národní bezpečnosti Gruzie Alexandr Lomaja, Rusko mělo základny v obou enklávách i dříve, jen vojáky „maskovalo modrými přilbami“. Podle mírové dohody podepsané Moskvou i Tbilisi se mají vojska vrátit na pozice, které zaujímala do 7. srpna. „To znamená, že pravidelná ruská armáda musí odejít z Gruzie,“ dodal Lomaja a zdůraznil, že Tbilisi pokládá za své území i Abcházii a Jižní Osetii.

Autorka je spolupracovnicí LN