Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko jako přítel i člen Evropské unie

Česko

Politické strany se ve svém programu neshodují, zejména pokud jde o vztah k Rusku či o protiraketový štít USA.

PRAHA Základním cílem české zahraniční politiky je prosazování a obhajování národních zájmů. K nim v širším kontextu patří i mírová, sjednocující se, stabilní, bezpečná a prosperující Evropa a celé mezinárodní společenství. K uskutečnění tohoto cíle ale mohou jednotlivé politické strany volit různé prostředky. Nicméně už nyní je jasné jedno - žádné převratné zvraty se nečekají. Několik změn by ale v souvislosti s vládou spíše levicovou či spíše pravicovou mohlo nastat.

Strany se různí například v otázce přístupu k plánovanému protiraketovému štítu v Evropě či ve vztahu k Rusku. Podle ODS, TOP 09, Věcí veřejných i lidovců by měl být přístup k této zemi korektní, realistický a rovnocenný, nikoli podřízený. „Samozřejmě vždy bude existovat jistý problém v tom, že my jsme plně demokratickou zemí, ale Rusko se vyvíjí spíše k autokracii a stále neopustilo své imperiální tradice,“ poznamenal šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. ČSSD a KSČM zastávají názor, že Moskva není nepřítel a je třeba k ní přistupovat bez předsudků. „Praktikovat vůči Rusku politiku dvojího metru, žít jenom 21. srpnem 1968 a zapomínat na 9. květen 1945 je prostě hloupost,“ uvedla Kateřina Konečná z KSČM. Miloš Zeman, lídr SPOZ, se domnívá, že do dvaceti let by mělo být Rusko součástí EU.

Pokud jde o protiraketový štít v Evropě, původní Bushův plán Barack Obama zamítl a chystá projekt nový. Jeho detaily ale dosud nebyly zveřejněny. ODS podporovala již předchozí plán a stejně tak se staví k tomu současnému. Na zapojení ČR říká ano stejně jako TOP 09. Věci veřejné a zelení projekt podpoří, jen když bude zapojen do obranných struktur NATO.

Zatímco Bushův plán ČSSD odmítala, proti Obamovu zas takové výhrady nemá. Podle Lubomíra Zaorálka by ale tento projekt měl být nejdříve prodiskutován se spojenci v Evropě. Zcela odlišný postoj zastává Miloš Zeman. „Považuji protiraketový štít za hloupou iluzi, protože předpokládá, že nepřátelské rakety budou sestřelovány poté, co budou odpáleny, a že nepřítel bude tak hodný, že nám sdělí místo, čas a cíl těchto útoků,“ řekl pro LN Zeman. „Z toho vyplývá, že za daleko efektivnější strategii považuji preventivní úder na odpalovací rampy íránských raket, pokud bude hrozit nebezpečí, že rakety ponesou jadernou nálož na Evropu.“

***

lidovky.cz Jsou Češi troublemakeři? Rozhovor čtěte na www.lidovky.cz/domov

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...