Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Rusko krizi zvládá, ale chudne

Česko

MOSKVA Ačkoliv se ruské televize před rokem úzkostlivě vyhýbaly výrazu krize, i tak ji Rusko pocítilo, a to v pádu cen ropy a plynu jako hlavních vývozních položek, v odlivu zahraničního kapitálu či v potížích oligarchů se splácením půjček. Ale před většími problémy uchránil zemi a její vedení polštář rezerv z tučných let a v ožehavých případech i ruční řízení ekonomiky zásahy státu.

Podpora bank a podniků stála a stojí stát stamiliardy, ale panika nepropukla, ani sociální nepokoje ve stovkách měst závislých na jedné velké fabrice. Experti se však přou, zda krize je pryč, anebo nejhorší teprve přijde.

Po dekádě prudkého růstu ruská ekonomika během prvního pololetí klesla o desetinu (výhled na letošek minus 8,5 procenta) a průmyslová výroba skoro o 15 procent. Zahraničních investic ubylo proti loňsku skoro o třetinu.

„Celkově se státu povedlo udržet makroekonomickou stabilitu, zvládnout bankovní krizi i vyvarovat se prudkého růstu nezaměstnanosti. Pomohlo, že se lidé smířili se snížením platů,“ uvedl v listu Novyje Izvestija ekonom Lev Jakobson.

Jiní odborníci kritizují Kreml, že kvůli hašení problémů šla stranou modernizace ekonomiky, o jejíž naléhavosti svědčí i průmyslové havárie. „Ruská ekonomika se zázrakem udržela na okraji propasti. Slaměný domek ropného štěstí se nerozvalil. Z krize vycházíme demoralizovaní a naprosto nepoučeni,“ napsal Russkij Newsweek v nejnovějším čísle.

Zchudly miliony Rusů. Podle úředních statistik pod prahem chudoby (5497 rublů, tedy asi 3100 korun měsíčně) žilo v prvním letošním čtvrtletí 24,5 milionu Rusů namísto 18,5 milionu z konce loňského roku; Rusko má přes 140 milionů obyvatel. Šetřit začaly i střední vrstvy a problémy pocítilo stavebnictví, prodejci aut i maloobchod. Prořídly žebříčky boháčů. Ale pád postihl hlavně obyčejné lidi – v pololetí bylo bez práce přes šest milionů Rusů, míra nezaměstnanosti stoupla z 6,3 na 8,3 procenta.

V Rusku se prodává méně alkoholu

Reálné příjmy klesly o asi pět procent, a to rubl ztratil třetinu své hodnoty. „Z průměrného příjmu si už nelze dopřát 94 kilogramů masa (jako loni), ale jen 86,9 kilogramu,“ spočítal list Izvestija.

Klesl dokonce prodej alkoholu. Rusové nepřestali pít, jak by se snad zdálo, ale podle expertů se chudší vrstvy vrátily k pálení nelegálního alkoholu pochybné kvality. A to vodka bývá v obchodech lacinější než pivo. Ale Rusové jsou zvyklí snášet těžkosti, které jsou stále menší než za finančního krachu v roce 1998. Na rozdíl od minulosti tuto krizi provázejí plné pulty i zácpy luxusních aut v ulicích.

„Vzhledem ke špatné finanční situaci lidí jsme odhadovali, že neprodáme více než 250 laptopů,“ hájil se řetězec Eldorado po rvačce mezi stovkami zájemců o zlevněné počítače, kteří si domů odnesli leda modřiny. „Nejsme tak bohatí, abychom kupovali lacino,“ obhajoval starosta Omsku, působiště české hokejové hvězdy Jaromíra Jágra, honorář 7,5 milionu rublů (více než čtyři miliony korun) za vystoupení pěvce Nikolaje Baskova.

***

Platy v Rusku Průměrný příjem moskevské rodiny se podle průzkumů pohybuje okolo 95 tisíc rublů (skoro 54 tisíc Kč) měsíčně. Jinde je hůře. Podle statistik musí průměrná tříčlenná rodina vystačit s 37 500 rubly (zhruba 21 000 korun). Rusové ve světlé zítřky moc nevěří. Druhou vlnu krize čekají dvě třetiny dotázaných, a proto více šetří na horší časy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!