Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Politik by likvidoval Ukrajinu vodíkovou pumou, dostal za to pokutu 45 tisíc

Bruntálský zastupitel Daniel Makay na soudu kvůli šíření nenávistných komentářů v souvislosti s válkou na Ukrajině. (13. září 2022) foto: Jaroslav Ožana, ČTKČTK

Krajský soud v Ostravě zamítl odvolání někdejšího bruntálského zastupitele za SPD Daniela Makaye, který byl odsouzen za výroky schvalující ruskou vojenskou agresi na Ukrajině. Komunální politik proto musí zaplatit uloženou pokutu.
  13:34

V únoru napsal na Facebook, že Putin je borec a odzbrojí „ukrofašisty“, a že by Rusko mělo na Ukrajinu shodit vodíkovou bombu. Okresní soud v Bruntále mu za to uložil peněžitý trest 45 tisíc korun.

Od Makaye i jeho slov se distancovalo vedení Bruntálu i SPD. Komunální politik, který letos v podzimních volbách už do zastupitelstva nekandidoval, se odvolal. Rozsudek je už pravomocný. Přípustné je jen dovolání jako mimořádný opravný prostředek.

Soudce ve zdůvodnění uvedl, že rozsudek okresního soudu byl věcně správný. „S hodnocením soudu souhlasíme. Proto jsme rozhodli o zamítnutí,“ řekl. Dodal, že výše peněžitého trestu je odpovídající a odpovídá i majetkovým poměrům obžalovaného.

Makay u soudu v Bruntále i při odvolacím líčení své výroky obhajoval tvrzením o tom, že na Ukrajině působí fašisté a ukrajinská vláda nechává zabíjet Rusy. Bývalý zastupitel tvrdí, že jeho výroky směřovaly výhradně proti údajným ukrajinským fašistům. „Nevěřím, že žiji v právním státě,“ řekl Makay.

Komentáře, za které byl odsouzen, Makay na svůj profil přidával z Tanzanie, kde byl na služební cestě.

„Putin je prostě borec. Věřím, že se mu podaří odzbrojit ukrofašisty,“ napsal Makay na svém profilu na Facebooku. V dalším příspěvku například uvedl, že by jako bývalý profesionální voják navrhoval použití i vodíkové bomby nižší tonáže.

Před soudem se označil za antifašistu a antikomunistu. „Vůbec nerozumím tomu, proč je omezována svoboda slova. Celé to bylo namířené proti fašismu na Ukrajině, nic nebylo proti ukrajinskému lidu. Mám na Ukrajině přátele, vozil jsem tam humanitární pomoc,“ tvrdil před soudem. Podle něj je jasné, že fašisté na Ukrajině jsou. „Ukrajinská vláda proti nim nezasahuje, nechá zabíjet obyvatele Ruské federace,“ uvedl Makay u soudu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat