Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci označili režim v Rusku za teroristický, podpořila to koalice i ANO

Česko

  14:16aktualizováno  19:16
Poslanci schválili usnesení, kterým označili režim v Rusku za teroristický. Podpořili to poslanci vládní pětikoalice i většina přítomných poslanců ANO. Nepodpořil to ani jeden z poslanců SPD. „Pokud se někdo chová jako terorista, je to terorista,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Pro přijaté usnesení hlasovalo 129 ze 156 přítomných poslanců, třináct poslanců se zdrželo, z toho pět vládních (včetně ministra spravedlnosti Pavla Blažka). Proti hlasovalo jen 14 poslanců SPD, čtyři jejich kolegové nebyli přihlášeni k hlasování.

To, že se poslanci chystají schválit usnesení, jímž označí režim v Rusku za teroristický, oznámila již před tím brzy po poledni poslankyně za hnutí STAN Barbora Urbanová.

Vládní koalice měla potřebnou většinu hlasů, aby usnesení prosadila, ale Urbanová řekla, že počítá s tím, že se přidá i opoziční hnutí ANO, jehož poslanci už při jednání zahraničního a bezpečnostního výboru Sněmovny pro podobná usnesení hlasovali.

„Většinově, jsem přesvědčena, že náš klub to podpoří,“ řekla iDNES.cz Schillerová. Potvrdilo i hlasování o zařazení nového bodu jednání a pak i hlasování o usnesení. Do něj ANO prosadilo navíc bod o poděkování hejtmanům, starostům, hasičům, vojákům, policistům, zdravotníkům a občanům za zvládnutí celé situace a veškerou pomoc,

Jednání o tom, že režim v Rusku je teroristický, nepodpořil ani jeden z poslanců SPD

SPD o této věci vůbec nechtělo jednat. Hnutí Tomia Okamury dlouhodobě požaduje, aby Česko jednalo o dodávkách plynu přímo s Ruskem, které rozpoutalo válku proti Ukrajině a okupuje část této země. Kritizuje také kroky na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, které dělá vláda.

Zařazení bodu na program jednání podpořilo 139 ze 169 přítomných poslanců, zdrželo se i 13 ze 48 přítomných poslanců ANO.

Ukrajinská armáda osvobodila více než polovinu území, jehož se zmocnila ruská vojska po invazi letos 24. února.Nejtvrdší boje se nyní odehrávají u Bachmutu v Donbasu na východě země.

Na indonéském ostrově Bali při setkání politiků největších světových ekonomik G20 britský premiér Rishi Sunak v úterý vyzval ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, aby Rusko „vypadlo z Ukrajiny a ukončilo tuto barbarskou válku“. Lavrov to odmítl a odjel ze summitu předčasně.

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat