Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Před ruské velvyslanectví dorazili odpůrci a stoupenci Moskvy. A policie

Příznivci Ukrajiny na demonstraci před ruským velvyslanectvím v Praze (10. června 2023) foto: ČTK

Před ruské velvyslanectví v Praze v sobotu přišly dvě skupiny lidí. Jedna přišla podpořit Ukrajinu v boji proti ruské invazi, druhá tvrdí, že demonstruje proti rusofobii. Obě skupiny postávají daleko od sebe, na místě je množství policistů v uniformách i v civilu. Počet účastníků v obou skupinách byl před začátkem akce přibližně stejný, asi tři desítky lidí.
  15:25aktualizováno  16:27

Skupinka proruských aktivistů měla české a ruské vlajky, ale i vlajku bývalého Sovětského svazu se symboly srpu a kladiva. Diskutovali mezi sebou o podle nich zavádějící výuce dějepisu na školách a kritizovali česko-americkou dohodu o obranné spolupráci.

O premiéru Petru Fialovi (ODS) se také vyjadřovali jako o „nepříteli národa“ a jeden z účastníků vyzýval k tomu, aby se organizátoři protivládních demonstrací Ladislav Vrabel a Jindřich Rajchl spojili a vystoupili proti současné vládní koalici. Připravený měli transparent s nápisem Rusko není náš nepřítel i ruské vlajky. Opodál od této skupiny stál muž, který držel ceduli, kde stálo „Jsem Rus, ale proti Putinovi“.

Proukrajinské setkání organizuje skupina Kaputin, která podobně veřejně vystupuje už od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Také v sobotu má s sebou některé atributy ze svých předchozích demonstrací, jako třeba figurínu ruského prezidenta Vladimira Putina sedícího na záchodě nebo figurínu podobající se ruskému prezidentovi ležící v rakvi.

Podobiznu Putina účastníci protestu následně ze sochy odinstalovali a otočili ji tak, aby měl hlavu v záchodové míse. „Hajzla do hajzlu,“ pokřikovali při tom aktivisté. Drželi také písmena tvořící střídavě nápisy Putin je v hajzlu a Rusko je hovno. Lidé v této skupině mají dále ukrajinské vlajky, vlajky Evropské unie nebo USA a NATO. Někteří byli oděni do ukrajinských národních barev.

Kolem 14:30 se k sobě obě skupiny přiblížily a přes policejní zátarasy na sebe pokřikovaly nadávky. „Rusové jsou teroristé,“ ozývalo se z ukrajinské strany. „Teroristé jsou Ukrajinci,“ odpovídali proruští aktivisté. Slyšet bylo také například „Ukrajina zvítězí“ a „Kdo podporuje Rusko, není Čech“. Fyzicky se skupiny nenapadly.

Na sobotní akci Kaputina naváže happening na protest proti údajnému odstřelení ukrajinské Kachovské přehrady, který pořádá Hlas Ukrajiny. Součástí bude performance, kdy jednotliví účastníci budou držet předměty utopené v nádobách.

Setkání proruských aktivistů se k ambasádě přesunulo z původně avizovaného shromáždění na Letné, na které podle informací na sociálních sítích zval Tomáš Čermák. Ten byl v březnu nepodmíněně odsouzen za podporu a propagaci terorismu. Podle soudu se loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí.

Čermák už loni dostal pravomocný podmíněný trest za nenávistné výroky o Ukrajincích. Souzen je také spolu s dalšími dvěma muži za nebezpečné pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Proruští protestující po demonstraci Česko proti bídě na začátku března se pokusili strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!