Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kreml utnul liberální média. Končí rádio Echo Moskvy i televize Dožď

Logo stanice Echo Moskvy foto: Echo Moskvy

Představenstvo ruské liberální rozhlasové stanice Echo Moskvy většinou hlasů rozhodlo o likvidaci stanice a jejího webu, uvedlo rádio ve čtvrtek. Činnost přerušila i nezávislá televize Dožď. Úřady je zablokovaly kvůli tomu, jak tato média informovala o ruské invazi na Ukrajinu. Vyzývala prý k odporu proti režimu a zpochybňovala postup armády.
  9:43aktualizováno  15:52

Podobně jako Echo i televize Dožď ve čtvrtek oznámila pozastavení své činnosti. „Potřebujeme sílu, abychom se dobrali, co dál. Opravdu doufáme, že se vrátíme k vysílání a pokračování naší práce,“ sdělila ředitelka televize Natália Sindějevová na webu.

Ruská generální prokuratura v úterý uvedla, že Echo Moskvy a televize Dožď na svých internetových stránkách zveřejnily „materiály s výzvami k extremistickým aktivitám a lživé zprávy o postupu ruské armády“ na Ukrajině.

Šéfredaktor rozhlasové stanice Alexej Venediktov uvedl, že obvinění prokuratury „nevycházejí z žádných příkladů, z žádných důkazů, jsou neopodstatněná a znamenají urážku novinářů a občanů v Rusku“.

Dodal, že Echo Moskvy se proti rozhodnutí bude bránit u soudu. „Vidíme v tom ... zavádění cenzury, což přímo zakazuje ruská ústava,“ řekl jeden z nejznámějších ruských žurnalistů.

Ruské vedení a oficiální ruská média nazývají ruský útok na západního souseda „speciální vojenskou operací“ na Ukrajině. AP podotýká, že nezávislá média čelí v Rusku stále většímu tlaku, který se ještě vystupňoval po čtvrtečním útoku ruských vojsk na Ukrajinu.

Ruské úřady vyhrožují nezávislým médiím uzavřením, pokud nebudou dodržovat oficiální zpravodajskou linii a budou o ruském útoku informovat jako o „invazi“ nebo „válce“.

Stanice Echo Moskvy začala vysílat v srpnu 1990 a o rok později jako jedna z mála vystoupila proti komunistickému pokusu o převrat v tehdejším Sovětském svazu.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...