Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruský hladomor začal v Peru

Česko

Jak silný může být dopad významnější sopečné erupce na zbytek světa, zpřesňuje nová historická studie v časopise Nature. Autoři se v čele s Kennethem Verosubem, geologem z Kalifornské univerzity, zaměřili na výbuch peruánské sopky Huyanaputina. Ta po své explozi v roce 1600 v blízkém okolí zahubila odhadem 1500 lidí. Ale tím, že vyslala vysoko do ovzduší sírové částice, narušila celosvětové podnebí. „Šlo o náhlou a prudkou změnu ve velmi krátkém časovém období,“ řekl Verosub novinářům.

Na základě historických záznamů o úrodě, hladomorech a dalších událostech roku následujícího po erupci sopky se autoři studie domnívají, že rok 1601 byl rokem klimatických změn. Letokruhy stromů vypovídají, že to byl nejchladnější rok na severní polokouli za šest století – patrně kvůli ochlazení způsobenému částicemi síry v ovzduší.

V Rusku propukl hladomor, ve Švédsku množství sněhu vyvolalo rekordní záplavy a neúrodu. Ve Francii dozrálo pozdě víno. Japonské jezero Suwa zamrzlo dříve než v jiných letech. Lodě plující z Mexika na Filipíny zvládly cestu rychleji, zřejmě díky pozměněným vzdušným proudům.

Mnohé z těchto jevů bývají považovány za důsledek staletí trvající tzv. „malé doby ledové,“ ale možná bychom je měli připsat spíš na vrub Huyanaputině, myslí si Verosub.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!