Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav

Ruský medvěd měl namále

České basketbalistky stála lepší výsledek při druhém utkání na MS slabá střelba, přesto jsou v osmifinále

BRNO Moc velký krajíc? Snad, neboť Rusky, obhájkyně stříbra z Brazílie před čtyřmi lety a sběratelky dalších medailí z velkých podniků, jsou pod světovými koši uznávanou velmocí.

České basketbalistky přesto včera dřely a nabídly vyprodané hale lahůdku v podobě závěrečného dramatu. Rusko mělo namále! Prohra 52:55 přinesla první ztrátu českého týmu na šampionátu. „Strašně mě to mrzí,“ pravil kouč českého týmu Lubor Blažek. „Bojovali jsme, v obraně splnili, co jsme si předsevzali, ale selhala nám střelba zvenku,“ litoval trenér.

Přesto nebyl důvod k smutku. Už po odpolední vítězství Japonek nad Argentinou měl domácí výběr jistý postup do osmifinále.

I tak se tým pořadatelské země chtěl s favoritem rvát, ještě v 6. minutě vedl 8:5, ale z urputné bitvy se postupně nořily jako budoucí vítěz Rusky – brzy vedly 19:11, zásluhou střelecky disponované Horákové se povedlo snížit na 21:18, pak se ale přestalo dařit.

Horáková s bojovnicí ze zámoří Veselou všechno zastat nemohly, třeba nejlepší střelkyně proti Argentině Vítečková se v první půli netrefila ani jednou. „Věděly jsme, že dneska na to máme, Rusky byly k poražení. Mohly jsme vyhrát o patnáct bodů, ale nepovedlo se, v první půli jsme nemohly dát koš. Ještě že jsme měly Hanku Horákovou, to ona držela prapor,“ uznale pokývala hlavou Ivana Večeřová. Zdálo se, že český tým, opět hnaný dopředu zaplněnou halou, bude moci srovnat krok ještě po obrátce, kdy se podařilo snížit na 33:26 a 40:35, když Ruskám uprchla do protiútoku Horáková.

Zkušené Rusky dirigované Američankou Becky Hammonovou, jež má od prosince roku 2007 dvojí občanství a v Pekingu dotáhla Rusky k bronzu, odmítaly vedení domácím přenechat, nakonec k tomu ale nescházelo mnoho. To když Elhotová snížila pět minut před koncem na 44:46 a ještě jednou v samém závěru, když unikající Horákovou srazila Hammonová k zemi a česká hvězda upravila z trestného střílení na konečný výsledek.

„Možná to bylo tím, že se nám v první půli celkem dařilo bránit jejich čtyři podkošové hráčky v čele s dvoumetrovou Stěpanovovou, ale potom už tolik ne. A taky jsme měly zbytečný respekt pod jejich košem,“ hledala příčiny prohry pivotka Ilona Burgrová.

„Chyběla nám kapka štěstí. Škoda že si Rusky do půle vytvořily jedenáctibodový náskok, to se s nimi špatně stahuje. Ale dali jsme do toho srdce, což diváci zaregistrovali,“ doplnil trenér Blažek.