Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusnok sepsal manuál pro ministry. Nařizuje humor a nadhled

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka.    | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Premiér Jiří Rusnok sepsal pro ministry své vlády manuál s odbornými zásadami vládnutí a pravidly mezilidských vztahů.

Dokument s názvem Mise vlády - hodnoty a pravidla naší služby obsahuje patnáct bodů. Píšou to čtvrteční Hospodářské noviny, které materiál získaly od důvěryhodného zdroje blízkého vládě a část z něj uveřejnily. Server Lidovky.cz ho nyní získal v plném znění a tak ho také zveřejňuje.

"Mise vlády – hodnoty a pravidla naší služby"

1.      NADŘAZENOST VEŘEJNÉHO ZÁJMU: VEŘEJNÝ ZÁJEM MÁ PŘEDNOST PŘED INDIVIDUÁLNÍMI ČI SKUPINOVÝMI ZÁJMY.

2.      RESPEKT KE SVOBODĚ, MORÁLCE, PRÁVU A SPRAVEDLNOSTI: SVOBODA JE NEODDĚLITELNĚ SPOJENA SE CTĚNÍM MORÁLKY, PRÁVA A SPRAVEDLNOSTI, RESPEKT K TĚMTO HODNOTÁM JE ZALOŽEN NA UZNÁNÍ HODNOTY A DŮSTOJNOSTI DRUHÝCH LIDÍ.

3.      PROSPERITA, KVALITA ŽIVOTA, UDRŽITELNOST A STABILITA: PROSPERITA JE PODMÍNKOU KVALITNÍHO ŽIVOTA, NESMÍ SE VŠAK STÁT SAMOÚČELNOU. DLOUHODOBÁ UDRŽITELNOST A STABILITA MAJÍ PŘEDNOST PŘED KRÁTKODOBÝMI VÝHODAMI.

4.      ÚCTA K PRAVDĚ: CTÍME PRAVDU VE SVÉM MYŠLENÍ, SLOVECH I SKUTCÍCH A SPOLEČNĚ USILUJEME O HLEDÁNÍ PRAVDY.

5.      KRITICKÉ MYŠLENÍ: VŠECHNA PŘEDKLÁDANÁ ŘEŠENÍ A KONCEPCE VZNIKAJÍ NA ZÁKLADĚ PEČLIVÉ ANALÝZY A ZRALÉHO ÚSUDKU, S VYUŽITÍM VŠECH DOSTUPNÝCH POZNATKŮ A ZKUŠENOSTÍ A PO CO NEJŠIRŠÍ DISKUSI. 

6.      MYŠLENKOVÁ OTEVŘENOST A KREATIVITA: JSME OTEVŘENÍ VŠEM NÁPADŮM A MYŠLENKÁM, NENECHÁME SE SVÁZAT MYŠLENKOVÝMI STEREOTYPY. NAŠE INVENCE A KREATIVITA VEDE K NALÉZÁNÍ NOVÝCH A ÚČINNÝCH ŘEŠENÍ.

7.      ODBORNOST A KVALITA: VŠECHNY KONCEPCE A ŘEŠENÍ PŘEDKLÁDÁME S VIZÍ DLOUHODOBÉ FUNKČNOSTI A JASNĚ DEFINOVANÉ PŘIDANÉ HODNOTY. PROTO NESMÍ BÝT ODBORNOST A PROFESIONALITA DEFORMOVÁNA JAKOUKOLI IDEOLOGIÍ.

8.      ODPOVĚDNOST: SLUŽBA OBČANŮM VYŽADUJE RYZÍ CHARAKTER JEDNOTLIVCE, NADŘAZENOST SPOLEČNÉHO ZÁJMU A TÝMOVOU PRÁCI. JEN PŘI SPLNĚNÍ TĚCHTO PODMÍNEK MŮŽEME PŘEVZÍT ODPOVĚDNOST.

9.      ODVAHA: NEBOJÍME SE MĚNIT VĚCI OKOLO SEBE.

10.   PRAVIDLA A ZÁSADY: DODRŽOVÁNÍ PRAVIDEL A ZÁSAD JE NUTNOU PODMÍNKOU PRO DOSAŽENÍ NAŠICH CÍLŮ. POCHYBENÍ NENÍ MOŽNÉ PŘECHÁZET ČI TOLEROVAT.

11.   PRŮHLEDNOST: NAŠE ČINNOST JE TRANSPARENTNÍ. NIC NESKRÝVÁME.

12.   RESPEKT, DŮVĚRA A SPOLUPRÁCE: SPOLEČNÝCH CÍLŮ LZE DOSÁHNOUT JEDINĚ SPOLUPRACÍ ZALOŽENOU NA VZÁJEMNÉ TOLERANCI, DŮVĚŘE A RESPEKTU. V ZÁJMU SPOLEČNÉ VĚCI JSME SCHOPNI KOMPROMISU, POKORY A UPOZADĚNÍ VLASTNÍHO EGA.

13.   EMPATIE: MÁME OTEVŘENÉ OČI, SRDCE I MYSL. SNAŽÍME SE POZNAT, POCHOPIT, POROZUMĚT A VCÍTIT SE.

14.   RADOST: NAŠE AKTIVITY JSOU NÁM RADOSTÍ, BEREME VĚCI S HUMOREM A NADHLEDEM.

15.   TAH A VÝDRŽ: VYDRŽÍME A USPĚJEME.

Do odborných zásad Rusnokovy vlády třeba nadřazenost veřejného zájmu, respekt ke svobodě, úcta k pravdě, kritické a kreativní myšlení či odbornost a odpovědnost. "Smyslem našeho konání je služba občanům v tom nejvyšším slova smyslu, ne ukojení vlastního ega nebo prosazování jakýchkoli parciálních zájmů," píše se v dokumentu.

Premiér také upozorňuje nové ministry, že služba občanům vyžaduje "ryzí charakter jednotlivce, nadřazenost společného zájmu a týmovou práci".

Humor proti frustraci

Rusnok své kolegy také vyzývá, aby vytrvali v pracovitosti a navzájem se podporovali, a nabádá je, aby se nenechali ovládnout špatnou náladou. "Radost, humor a nadhled nám umožňují nebrat se příliš vážně a pomáhají překonat možnou frustraci z nelehkého boje," uvádí premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministru kultury Jiřímu Balvínovi se manuál líbí. "Berme věci s nadhledem a uspějeme," řekl Balvín. Ministru školství Daliboru Štysovi Rusnokovy zásady nevadí. Dokument ocenil také ministr financí a vicepremiér Jan Fischer. "Pozitivně mě překvapilo, když jsem to našel na stole," řekl.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!